Tokio - Japonské dráhy testují nový vysokorychlostní vlak Fastech360S. Ten absolvoval svou první cestu rychlostí 275 km/h mezi městy Sendai a Kitakami v severním Japonsku. Testovací fáze by měla skončit v roce 2008, kdy by měl vlak dosáhnout rychlosti 405 km/h. Do provozu by měl být nasazen v roce 2011 na trať mezi Tokiem a Aomori, kde by měl dosahovat provozní rychlosti 360 km/h.
(fotografie TA REUTERS)
České Budějovice Dne 25.6.2005 na vlaku Sp 1938 (Summerau - České Budějovice) došlo k požáru lokomotivy 340.055. Hořet začalo mezi stanicemi Velešín a Holkov v mezistěně na 1.stanovišti. Pravděpodobnou příčinou byla zřejmě závada na elektroinstalaci.
Protože byl požár zjištěn relativně včas, nejsou zvenčí patrna žádná poškození. To samé se již nedá říci o vnitřku. Celková škoda byla předběžně vyčíslena na 600 000 Kč.
Cestující ze spěšného vlaku byli přepraveni do Českých Budějovic na přípojné vlaky automobilem dozorčího stanice. Přípojné vlaky díky tomu nabraly jen několikaminutová zpoždění.
Na přiložených snímcích je poškozená kabina lokomotivy 340.055. Na třetím snímku je stejná lokomotiva na veletrhu Czech Raildays 2004 v Ostravě. Lokomotivy řady 340 vznikly modernizací a rekonstrukcí jako dvousystémové pro napájecí systém 25kV / 50 Hz a rakouský systém 15kV / 16 2/3Hz
Liberec - V úterý 28. června a ve středu 29. června od 7 do 14 hodin se má ve stanici Liberec konat oprava výhybky č. 10. Z toho důvodu budou vlaky od České Lípy vedeny přes svážný pahrbek, kde budou mít předepsánu jízdu desetikilometrovou rychlostí. Tímto způsobem je povolena jízda pouze souprav složených z motorových vozů 810 a vlečných vozů řady 010, v Liberci-Horním Růžodole proto bude u vlaků vedených jinou soupravou proveden přestup z kmenové do náhradní pendlující soupravy (a naopak). Nastane tak jedinečná možnost svézt se místy, kudy vlaky s cestujícími běžně vůbec nejezdí.
Napěťovky - Dnešním dnem spouštíme ojedinělou sekci, ve které naleznete ucelený přehled o napěťových výlukách, které se konají v nejbližších dnech na naší železniční síti. Přehled bude průběžně aktualizován o nové a nové napěťovky.
Hned první "vydání" nabízí jednu pěknou podívanou. V pondělí a v úterý se koná napěťová výluka mezi stanicemi Grygov - Brodek u Přerova - výh. Dluhonice. Včetně stanice Brodek u Přerova. Všechny vlaky, které budou v době mezi 8.20 a 13.10 hodinou úsekem projíždět dostanou přípřež nezávislé trakce. V osobní dopravě se výluka týká 16vlaků.
Na napěťovku budou zřejmě nasazeny zamračené a čmeláci.
I počasí má přát. po oba dny bude slunečno. Přeji pěkný lov a doufám, že bude přehled užitečný.
Přiložený snímek dokumentuje napěťovou výluku mezi stanicemi Praha-Vysočany a Horní Počernice 5.9.2004 [Tomáš Bareš].
Přehled najdete tady. A nebo v menu "Napěťovky".
Rakousko - České dráhy ve spolupráci s ÖBB připravily zajímavou prázdninovou nabídku pro mladé cestující do Rakouska. Síťová jízdenka s názvem Jugendferien-Netzkarte platí na tratích ÖBB ve 2.vozové třídě všech kategorií vlaků, vydává se pro období od 1.7.2005 do 31.8.2005 ve dvou variantách:
- pro cestující do 19 let za 19,90 EUR s platností od 1.7. do 31.8.2005
- pro cestující do 26 let za 39,90 EUR s platností 1 měsíc v období od 1.7. do 31.8.2005 (např. od 10.7. do 9.8.)
Jízdenka se vydává na jméno, na základě předložení platné Karty Z nebo Junior pasu. Na jízdenku je možné cestovat během doby platnosti po libovolných tratích od pondělí do pátku vždy od 8:00 hod do 24:00 hod. V sobotu, neděli a ve svátek (státní svátky v Rakousku) platí jízdenka celý den. Při cestě přímým vlakem z ČR do Rakouska je možné cestovat tímto vlakem v pracovní dny i před 8 hod. Během dvouměsíčního období je možné se vrátit zpět do České republiky a bez jakýchkoliv formalit na tu samou jízdenku znovu vycestovat do Rakouska.
Předprodej síťových jízdenek Jugendferien-Netzkarte byl již zahájen. Jízdenku je možno zakoupit ve všech stanicích se zařízením pro elektronický výdej jízdenek.
Další informace naleznete na www.cd.cz nebo je můžete získat na telefonním čísle 840 112 113.
zdroj: www.cd.cz
Hůrky - Snad každý, kdo má něco společného se železnicí, zcela jistě zbystří při vyslovení zkratky KŽC. Klub železničních cestovatelů je v poslední době hodně známý a akce, které pořádá, se setkávají se značným ohlasem. Nejinak tomu bylo i o víkendu 18 – 19. června, kdy KŽC pořádal v Hůrkách u Nové Bystřice oslavu kulatého dvacátého výročí svého založení. Nebudu zde popisovat celou historii klubu, ve stručnosti zmíním snad jen to, že klub byl založen osmého června roku 1985 nadšenci, kteří si dali za cíl projezdit všechny tratě v tehdejším Československu. Aktivity klubu se postupem času a se zvyšujícím se počtem členů rozšiřovaly a diferencovaly. V dnešní době se KŽC specializuje hlavně na víkendy a dovolené s motoráčkem, i když cestování po železnici a akce s tím spojené nejsou nijak v pozadí.
Izrael - Po sedmileté přestávce byla opět otevřena trať z Bet Shemesh do hlavního města Jeruzaléma. Rekonstrukce 35 km úseku která probíhala 29 měsíců stála 125 mil. USD (asi 3 mld. Kč), z čehož větší část připadá na novou koncovou stanici Malkha v Jeruzalémě. Cestu z Tel Avivu do Jeruzaléma dlouhou 84km urazí vlak za 80 minut. Do roku 2009 je v plánu napřímení tratě tak aby tento čas klesl až ke 30 min.
Současně s obnovenou tratí do Jeruzaléma byla otevřeno i 15km prodloužení stávající tratě Tel Aviv - Ashod do Aschelonu. Tato trať také není nová, jen byla dosud používána jen pro nákladní dopravu.
V dlouhodobém plánu je obnovení resp. stavba mnoha přeshraničních spojení která ovšem závisí na zklidnění situace v této oblasti což bohužel není v nejbližších letech reálné.
První obrázek je nové nádraží Malkha v Jeruzalémě, druhý původní nádraží v Jeruzalémě a poslední jednoduchá mapka železniční sítě v Izraeli.
23.6.2005 - 14:30 - Od roku 2007 rychleji na severojižní ose

Bern - Společnost Cisalpino AG, dceřiná společnost švýcarských drah (SBB) a italské Trenitalia, investuje 500 milionů CHF do 14 nových vlaků (Cisalpino Due). Ty by měly být nasazeny na Lötschbergskou osu v roce 2007, současně s otevřením nové vysokorychlostní trati. Jízdní doba by se tak měla silně redukovat. Nový design těchto naklápěcích vlaků byl médiím představen včera v Turíně. Vlaky jsou složeny z celkem 7 vozů (1. a 2. třída, Bordbistro, oddíly pro postižené), dodá je Alstom, návrh vytvořila italská firma Italdesign-Giugiaro S.P.A. Společnost Cisalpino rozšiřuje postupně svoje služby – minulý rok převzala odpovědnost za provoz 2 vlaků kategorie EuroCity (Zürich/Genova-La Spezia), modernizovaných jednotek Cinquterre a Canaletto, dále zajišťuje kompletní provoz na Simplonské a Lötschberské ose. Navíc se plánuje nový vlak „San Marco“, který by měl spojovat Benátky s Rýnem.
22.6.2005 - 20:33 - Ve Švýcarsku se zastavily vlaky
Bern - Prakticky všechny vlaky ve Švýcarsku dnes večer přestaly jezdit kvůli poruše na elektrickém zařízení, k níž došlo během večerní špičky. Ve vagonech je zablokováno podle odhadů až 100.000 cestujících. Švýcarská železniční společnost SBB uvedla, že zatím nezná podstatu problému, který dnes asi v 18:00 SELČ způsobil poruchu v dodávce elektřiny. Mluvčí SBB Jean-Philippe Schmidt řekl, že neví, kdy bude závada odstraněna. Závada těchto rozměrů je "naprosto mimořádná," řekl Schmidt švýcarskému rozhlasu. Televize SF1 zase odhadla, že ve velkém horku je ve stojících vlacích asi 100.000 lidí. V některých oblastech, kde jsou aspoň omezené dodávky elektřiny, bylo možné dopravit soupravy na nádraží, uvedla SBB. Jinde byly nasazeny dieselové lokomotivy.
Výpadek se kromě SBB týká i RhB (Rhätische Bahn), SOB (Südostbahn) a některých dalších společností.
ČTK
České Budějovice - Mezi výhybnou Čekanice a Táborem se dnes v 16.54 vzňal vůz Bee243 (883-9) expresu 533 Budvar, který jel z Prahy do Českých Budějovic. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl přerušen až do 21.50, náhradní dopravu mezi stanicemi Chotoviny a Tábor zajišťovaly autobusy. Předpokládaná škoda se pohybuje kolem dvou milionů korun. Podle Neusara začal třetí vůz soupravy hořet kvůli závadě na topení, z něj se oheň částečně přenesl i na čtvrtý vagon (Bmee 036-7). Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. Podle operačního důstojníka jihočeských hasičů zásah uchránil hodnoty ve výši přibližně čtyř milionů korun. Požár na místě vyšetřuje policie a RIBŽD.
ČTK
Na přiloženém snímku je ještě hořící vůz Bee 243. Snímek pořídil Vítek Bukač.
22.6.2005 - 20:26 - Na železnici je „Železná opona“ stále znatelná
Berlin - „Z rozšíření Evropské unie profitují pouze silnice, na železnici stojí stále Železná opona,“ takto ostře se vyjádřil obchodní vedoucí „Alliance pro železnici (ApZ)“ Dirk Flege, u příležitosti prezentace brožury „Bahn frei für Europa,“ která se kriticky vyrovnává s dopravní situací v Evropě. Ve 30. letech urazila parní lokomotiva trasu z Berlína do Vratislavi za 2,5 hodiny, dnešní vlaky potřebují 6 hodin. Tato situace přímo nahrává silniční dopravě a při jejím pokračování je kolaps nevyhnutelný. Evropská unie odsouhlasila poskytnutí velkých investic do železniční dopravy. Na počátku stojí tzv. Transevropské sítě (TEN), neboť dle ApZ jsou dráhy výkonné právě na dlouhých tratích. Posílení přeshraniční přepravy je proto klíčem k přesunutí dopravy na železnici.. Jen dostatečně vysoký rozpočet pro TEN, může působit jako páka pro rychlou realizaci evropských infrastrukturních projektů. S národními prostředky nemohou být tyto plány uskutečněny včas,“ uvedl Heinz Hilbrecht z Generálního ředitelství energie a dopravy komise EU.
22.6.2005 - 20:24 - Cisalpino AG zavádí NAD během stávky v Itálii
Švýcarsko - Během 24-hodinové stávky nahradí společnost Cisalpino AG své rychlovlaky autobusy (do a z Itálie), to umožní pokračování v cestě z Brigu a Chiassa, ačkoli budou v Itálii všechny vlaky zastaveny. Stávka by měla začít zítra přesně ve 21:00 hod. Všechny mezinárodní vlaky jedoucí přes Švýcarsko začánají a končí ve stanicích Brig a Chiasso. Přednost na přepravu v autobusech budou mít cestující, kteří si zakoupili rezervaci míst. Více informací na stránkách www.cisalpino.ch.
22.6.2005 - 18:21 - SBB přepravily 32.000 automobilů přes Simplon
Brig - Obnovená přeprava automobilů přes Simplon se teší velké oblibě. Od uvedení do provozu 12. prosince 2004 využilo nabídku SBB mezi městy Brig a Iselle již 32.000 řidičů. Během uzavírky průsmyku na italské straně (z důvodu stavebních prací) registrovaly Švýcarské dráhy dokonce 700 vozů za den. Přeprava stojí 19,00 CHF (13,00 €) za auto v jednom směru. Přepravní lístky jsou k dostání přímo na místě nakládky v Brigu. Nabízeny jsou i zlevněné jízdenky pro více cest. V současnosti je v provozu mezi Brigem a Iselle 11 autovlaků. Od minulého víkendu přibyl navíc ještě jeden pár vlaků. Více informací k přepravě na www.sbb.ch/autoverlad.
22.6.2005 - 18:19 - První vlak poháněný bioplynem bude jezdit ve Švédsku
Stockholm / AFP - Toto pondělí byl ve Švédsku představen první vlak na bioplyn. Jezdit začne mezi jihošvédským městen Västervik a Linköpingem (80 km). Více než 1 milion € investovala do projektu firma Svensk Biogas. Použity byly jednotky Fiat a starý dieselový motor byl nahrazen plynovým od firmy Volvo. Běžní cestující budou moci tento vlak použít již od září, provozovatelem bude železniční společnost SJ.
FFM / Köln - Německé fotbalové národní mužstvo se minulý čtvrtek (16.6.) po svém utkání s Austrálií přepravovalo vysokorychlostním vlakem ICE3. Rychlostí 300km/h převezl InterCityExpress třetí generace fotbalisty z Frankfurtu nad Mohanem do Kolína nad Rýnem na nádraží Köln-Deutz (s dvacetivteřinovým předstihem). Poslední cesta národního mužstva vlakem se konala před 51 lety po triumfu „hrdinů z Bernu“ po MS 1954.
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Öffentliches Ausnutzung ohne klaren Genehmigung des Autors nicht gestattet.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage












