Hradec Králové - Na internetových stránkách společnosti Oredo je zveřejněno porovnání jednotlivých druhů dopravy v Královéhradeckém kraji. Každý si tak může udělat představu o "výhodách" jednotlivých druhů dopravy. Na většině relací (tam kde existuje železniční spojení) je nejvýhodnější železniční doprava následována autobusovou dopravou. Doprava osobním automobilem v porovnání s hromadnou dopravou je naprosto nevýhodná.
Jistým přínosem by bylo, kdyby také ostatní kraje vyvíjely osvětovou činnost mezi motoristy a cestujícími a královéhradecký kraj tak nezůstal ojedinělý ve své aktivitě.
Tisková zpráva OREDO
Vojtanov - V úterý 20.9.2005 na železniční trati č. 147 z Chebu do Vojtanova došlo na 71 km k úniku značného množství technického benzínu z projíždějícího nákladního vlaku do Střížovského potoka. Potokem se znečištění dostalo do řeky Ohře na jejím 235 km. Železniční souprava s poškozenou cisternou dojela bez zpozorování závady a úniku až do stanice Vojtanov. Kontinuálním únikem benzínu a jeho odparem došlo ke vzniku výbušné směsi par se vzduchem a jejich následné iniciaci. Výbuchem v 15:02 hod byl zasažen projíždějící osobní vlak s 52 cestujícími.
Snímek zachycuje transport raněných z vlaku do hlavního zdravotnického stanu.
Upraveno : 21.9. 10:00
Praha - Nejen sportovní fanoušci se od dnešního dne mohou svézt vlakem, který potáhne "olympijská" lokomotiva. Zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) dnes na pražském Hlavním nádraží slavnostně pokřtili šampaňským a za tónů Smetanovy Vltavy modro-bílou lokomotivu 363 078-7 s piktogramy sportovních odvětví a zejména logy partnerů. Stroj má symbolizovat blížící se zimní olympiádu v Turíně i letní hry v Pekingu v roce 2008.
"Je to dobrý nápad. Lokomotiva bude sportovním fanouškům i lidem hodně na očích," řekl předseda ČOV Milan Jirásek 143 dní před začátkem olympiády v Turíně.
"Lokomotivě bych popřál, aby všude jezdila načas. Našim sportovcům zase, aby byli všude v předstihu před ostatními, tedy první," dodal Jirásek.
První cesta čeká lokomotivu již ve středu 21.9., kdy pojede v čele legendárního Orient-Expressu z Prahy do Chebu. Od 1. října bude pak nasazena v pravidelném oběhu na trase z Prahy do Chebu a Františkových Lázní, později také na trasách do Českých Budějovic a Brna.
Zdroj : MF Dnes
Foto : Tomáš Bareš - 363 078-7, odb. Záběhlice
Praha - České dráhy v současnosti vlastní tři ze sedmi objednaných souprav Pendolino. Další dvě jednotky jsou již v ČR, zatím je však vlastní výrobce. Podle generálního ředitele ČD Josefa Bazaly se chýlí ke konci homologační testy, a ČD proto zřejmě v říjnu převezmou i další vlaky, které dosud čekají u italského výrobce.
Technický problém brzd vlaku, na který upozornila Česká obchodní inspekce, byl podle Bazaly nešťastně a neodborně prezentován. Jímky brzd mají certifikaci a neohrožují bezpečnost ani provoz. Nicméně v době 30leté životnosti by mohly způsobit problémy, a proto je výrobce v průběhu následujícího roku vymění.
Jediný skutečně velký problém, který způsobil minimálně roční zpoždění uvedení vlaků do provozu, byla tzv. elektromagnetická nekompatibilita. Kvůli konstrukci zabezpečovacího zařízení na české železniční síti totiž hrozilo, že motory jednotky ovlivní signalizaci na trati. Problém se však již podařilo odstranit.
České noviny (ČTK)
Opraveno a aktualizováno : 15:10 hod.
Praha - Vlak SC Pendolino, jak jej České dráhy nazvaly, začne od 11. prosince jezdit šestkrát denně mezi Prahou a Ostravou. Trasu vlak urazí za 3 hodiny a 22 minut, tedy o 25 minut rychleji než současný nejrychlejší spoj Manažer. Jízdenka bude stát 500 korun ve 2. třídě a 600 korun v 1. třídě a bude tak na úrovni vlaku Manažer.
Se zákaznickou Z kartou se cena sníží ve druhé třídě na 460 korun. Speciální tarif chtějí dráhy nabídnout studentům do 26 let. Ti by měli jezdit ve druhé třídě za padesát procent základního jízdného, tedy za 250 korun. Poloviční jízdné budou platit i děti do 15 let.
Vlak SC Pendolino bude v prvním roce vypravován z Holešovického nádraží, po dokončení Nového spojení pak z Hlavního nádraží v Praze. Zastávky budou v Pardubicích, Olomouci, Ostravě Svinově a Ostravě hlavním nádraží.
Vlaky budou z Prahy Holešovic odjíždět v přibližně dvouhodinových intervalech v 5:56, 7:56, 9:56, 13:56, 15:56 a 18:26 hodin. Z Ostravy hlavního nádraží pak ve 4:00, 5:45, 9:45, 11:45, 13:45 a v 17:45 hodin.
Cestující, kteří využijí spojení vlaky SC Pendolino, získají vysoký standard následujících komplexních služeb:
* Možnost nákupu cestovního dokladu přes internet (připravuje se)
* Možnost přednostního odbavení u tzv. rychlých pokladen SC Pendolino v rámci ČD Center
* Speciální čekárny pro cestující první třídy (Ostrava, Olomouc, Praha – Holešovice)
* Nabídka parkovacího místa pro osobní automobily na nádraží (Ostrava, Olomouc)
* První vlak dálkové přepravy ČD, který bude veden jako plně nekuřácký.
* Palubní personál poskytující široké asistenční služby – včetně osobní asistence při nástupu do vlaku (cestujícím 1. třídy)
* Denní tisk a občerstvení v ceně jízdenky první třídy, široká nabídka občerstvení z minibaru s rozvozem po vlaku, nabídka občerstvení v bistrovoze
* Místa pro spoluobčany na invalidním vozíku
* Přeprava jízdních kol a kočárků
* Klimatizace, přípojky elektrického proudu – umožňující například práci na notebooku v průběhu cesty (1. třída)
* Rozšířený Informační servis v češtině, angličtině, francouzštině a němčině
* Garance jízdní doby – s kompenzací v případě zpoždění vlaku
* Další doplňkové služby: informační materiály ČD, prodej jízdních dokladu na MHD v destinacích vlaků SC Pendolino
"V příštích letech po dokončení spojovací větvě koridoru mezi Českou Třebovou, Olomoucí a Přerovem lze očekávat další zrychlení dopravy mezi Prahou a Ostravou. Jízdní doba by se pak měla přiblížit ke 3 hodinám," sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Pendolino bude první plně nekuřácký vlak dálkové přepravy v nových členských zemích Evropské unie. Bude přepravovat pouze sedící cestující. V ceně je už zahrnutá i místenka. Při využití jiného jízdního dokladu (například kilometrické banky či síťové jízdenky) si bude muset cestující dokoupit zvláštní místenku za 200 korun.
Kromě spojů SC Pendolino na trase Praha – Pardubice - Olomouc – Ostrava a zpět zavedou České dráhy od roku 2006 rychlovlaky pendolino také na některé spoje do Rakouska a na Slovensko. Jedná se o dva páry vlaků EuroCity na trase Praha – Vídeň – Praha; a po jednom páru vlaků InterCity na trasách Praha – Bratislava a zpět a Praha – Břeclav a zpět. Na těchto spojích budou cestujícím poskytovány služby odpovídající vlakům kategorie EC a IC – s tím, že pro cestu těmito vlaky vedenými soupravami pendolino bude platit standardní tarif pro cestu vlaky EuroCity a InterCity. Nicméně i tyto spoje budou vedeny jako plně nekuřácké.
Jízdenky pro Pendolino (web ČD) - přidáno 23.9.2005 19:00
zdroj : České noviny (ČTK) , iDnes.cz , Tisková zpráva ČD
Ostrava - V sobotu 17.9. vyjel na trať 323 Ostrava - Valašské Meziříčí opravdu zvláštní vlak. Pod názvem "Fotojízda s kyklopem" vyrazila na trať souprava tažená lokomotivou T478.4068 a složená z patrové jednotky Btjo a celozeleného služebního vozu Ds. Největší lákadlo celé akce však bylo na konci soupravy - motorová lokomotiva T499.0002, kyklop. Tento neprovozní stroj se po několika letech opět objevil na trati, byť jen v závěsu vlaku.
DEN ŽELEZNICE - Jako každý rok i letos v září pořádají České dráhy několik akcí ke Dni železnice. Zpřístupněny veřejnosti budou běžně nepřístupná pracoviště, jako jsou místnosti výpravčích, stavědla nebo dokonce depa. Někde budou také vypraveny historické či jiné zvláštní vlaky, někde budou akce doplněny výstavou železničních modelů a kolejišť. Podrobnosti naleznete na webu ČD nebo v Kalendáři akcí či Modelářských akcích
19.9.2005 - 20:37 - Nová anketa: Souhlasíte s tím, aby byla zastavena doprava na devíti tratích ...?
Anketa - Mám tu pro Vás novou anketu, která je hodně aktuální.
"Souhlasíte s tím, aby byla zastavena doprava na devíti tratích ve Středočeském
kraji?" Jedná se o tratě, které jsou vyjmenované v příslušné novince.
Stará anketa měla téma: Myslíte si, že se do konce roku rozběhne alespoň
jedna stavba na IV.koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi ? Správnou
odpověď ANO zvolilo 371 lidí, NE 544 lidí.
Vcelku mě pobavilo, a nejen mě, jak přibývaly hlasy u NE, i když se první stavba
již rozběhla. Zvláštní ;-)
Po Ústeckém a Královéhradeckém kraji chce redukovat železniční dopravu kraj Středočeský. Zatímco v Ústeckém a Královéhradeckém kraji se seškrtávaly jen jednotlivé spoje, Středočeský kraj se rozhodl seškrtat celé tratě (seškrtá hrazení ztrát z těchto tratí). Kraj tvrdí, že spoje na níže uvedených tratích jsou velmi málo využívané a cestující může přepravit autobus s daleko nižšími náklady.
Konkrétně se jedná o tyto tratě:
tratě, kde provoz nahradí autobusy:
-094 Vraňany - Lužec nad Vltavou
-126 Rakovník - Louny
-173 Beroun-Závodí - Rudná u Prahy - Praha-Smíchov
-210 Vrané nad Vltavou - Dobříš
-233 Čelákovice - Mochov
tratě, které by měly být zrušeny bez náhrady:
-013 Bošice - Bečváry
-095 Vraňany - Straškov
-096 Straškov - Zlonice
-125 Krupá - Kolešovice
Kraj sice navrhl, aby byl provoz na těchto tratích zastaven, ale bude záležet na dopravci, jak se zachová. Kraj totiž dá Českým drahám menší množství peněz a bude na nich, jak s nimi naloží.
Letos uhradí kraj ztrátu cca. 775 milionů korun, v příštím roce hodlá na ztráty vyčlenit jen 750 milionů. Dalších 5 milionů půjde na autobusy, které nahradí provoz na pěti tratích.
Nový jízdní řád 2005/2006 bude jak vidno plný překvapení, doufejme, že těchto překvapení nebude přespříliš.
19.9.2005 - 14:31 - Pendolino 005 přijelo do Prahy
Praha - Již v pořadí páté Pendolino dorazilo z italského Savigliana do Prahy. Stalo se tak krátce po půlnoci v pátek 9. září 2005. Pendolino vyjelo ze Savigliana po dvaadvacáté hodině ve středu 7.9. Trasa vedla přes Alessandrii, Miláno, Veronu, Bolzano, Brenner, Innsbruck, Jenbach, Wörgl, Solnohradsko, Salzburg, Linz, Sumerrau, Horního Dvořiště, České Budějovice do Prahy Vršovic, odkud pak bylo Pendolino odvezeno na ONJ.
Protože na ONJ již zřejmě není místo pro další jednotky, schovaly České dráhy jednotku dočasně na vlečce do vojenského prostoru u Týniště nad Orlicí.
Další info : www.Pendolino.cz
Praha - Dle serveru Českých drah se během prvního pololetí letošního roku v meziročním srovnání dále zvýšila přesnost vlaků ČD, když dosáhla úrovně 92,3 procenta. To je o půl procenta více než ve stejném období loňského roku. Ze 2 441 712 sledovaných vlaků jelo podle mezinárodních standardů včas 2 252 859 spojů. Tato hodnota odpovídá spolehlivosti vlaků v západní Evropě, například v Německu nebo ve Velké Británii.
Celá tisková zpráva ČD
19.9.2005 - 12:57 - Výstava železničních modelů v Praze na hlavním nádraží
Praha - Ve dnech 24. - 25. září 2005 pořádá Klub železničních modelářů Praha 3 při příležitosti Dne železnice výstavu modelového kolejiště v historické budově pražského hlavního nádraží. V provozu bude rozšířené klubové kolejiště délky 30 m a menší kolejiště pro děti. Výstava je přístupna po oba dny od 10 do 18 hodin v kulturním sále v 2. patře historické budovy.
Bližší informace : KŽM Praha 3 nebo na tel.č. 606 630 307.
Krnov - Od úterý 20.9.2005 by měl být uveden do provozu vůz 054 240-7. Bude jezdit v soupravě 843-054-943.
Jedná se o rekonstrukci vozu 053 kterou provedla KOS Krnov. Vůz je určen do soupravy s motorovým vozem 854 a řidícím vozem 954 které vyrábí Pars Šumperk.
Oběh je následující: 3502 do Oc / 3505 do Op / 3433 Štítina / 3426 Op / 3435 Štítina / 3428 Op / 882 Jeseník / 885 Op / 3445 Štítina / 3440 Op / 3470 Krnov.
Ilustrační foto
Podrobnosti zde
Gera / Cheb - Společnost IGE vypravuje od 10.9.2005 každý víkend zvláštní parní vlaky z Gery do Chebu v čele s parní lokomotivou 41 1144 - 9 pro německé turisty. V letošním roce obdržela parní lokomotiva od ČD požární atest a může tak zajíždět na naše území bez přípřeže (v roce 2004 jezdil mezi Bad Brambachem a Chebem muzejní T 679.1578 PD - Výtopny Cheb). Ale zhledem k suchému počasí nebyla vyjímečně povolena DB AG jízda parního stroje, vypravila společnost IGE dne 10.9.2005 zvláštní vlak v čele s německým "Ragulinem" 232 158. Pro zvláštní vlak se do Vojtanova vydal chebský Sergej T 679.1578 a přivezl pak soupravu vlaku do Chebu. Důvodem proč byla použita lokomotiva ČD (jako přípřež) byla nutná technická prohlídka německého stroje v chebském depu před samostatnou jízdou po našem území. Dále již mohl vlak jet v čele s "Ragulinem".
Další jízdy vlaku společnosti IGE by se měly uskutečnit již pouze s parní lokomotivou 41 1144 - 9.
Termíny jízd: 10./11. a 17./18. a 24./25.09., 01./02./03./08. a 09.10.2005
Snímek zachycuje příjezd zvláštního vlaku do Chebu dne 18.9.2005. Snímek: Martin Nožička
IV.koridor - Stavba IV.koridoru se konečně rozeběhla a proto jsem sepsal článek, který bude tvořen průběžně. Jeho náplní je zatím stručný popis první zahájené stavby - Praha-Hostivař - Uhříněves, která se rozjela obrovským tempem. V současné době je v 2.TK kompletně dokončeno bagrování jam pro patky a postupně se díry plní betonem - většína je již hotova. Včera bylo vztyčeno i devět sloupů.
O aktuálních výlukách se dozvíte ve výlukách na koridorech a napěťovky v napěťovkách. Pokud má někdo zájem nám se zpravodajstvím (textovým nebo obrazovým) ze staveb na IV.koridoru pomoci, budu rád, když se mi ozvete na můj e-mail-Děkuji.
Přiložený snímek pořídil Tomáš Bareš dne 7.9.2005. Osobní vlak 9151 (Praha-Benešov) jede po nesprávné koleji mezi stanicemi Hostivař - Uhříněves. Okolí tratě je již teď trochu jiné.
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage












