Neratovice - Radnice v Neratovicích chce začít jednat o nahrazení motorových osobních vlaků v úseku Neratovice - Brandýs nad Labem na trati č. 074 (Čelákovice - Neratovice) autobusy. Celá trať je zahrnuta v 2. tarifním pásmu PID a je dlouhá 24 km. Neratovicím se nelíbí, že ČD, SFDI či SŽDC nechtějí samy financovat opatření, která by měla odstranit dlouhá čekání aut na železničních přejezdech ve městě. Na zbylém úseku trati Brandýs nad Labem - Čelákovice bude od nového JŘ zavedena taktová doprava s intervalem 60 minut.
Karlovy Vary - Karlovarský kraj vyhlásil dne 22.7.2005 v souladu se zákonem o krajích poptávkové řízení na provozovatele trati č. 149 Karlovy Vary dolní nádraží – Mariánské Lázně a vyhrála firma Viamont, a. s. Jenomže Viamont nestihl zažádat Správu železniční dopravní cesty o přidělení dopravní kapacity s ročním předstihem. Tu pro rok 2006 získaly České dráhy.
Praha - Pražští radní nejsou příznivě nakloněni urychlenému dobudování metra na letiště v Praze-Ruzyni. Prvořadý význam má pro pražské zastupitele prodloužení úseku mezi stanicí Ládví a Prosekem na trase C. Záměr radních ve středu tlumočil ekonomický náměstek Petr Hulinský (ČSSD).
Bratislava - Nedávno ŽelPage informovala o jízdě salónního vlaku z Bratislavy do Slavkova u Brna a zpět v pátek 2.12.2005, kde se konají oslavy 200. výročí bitvy 3 císařů. Vlak bude složen z těchto vozů: lokomotiva řady 240 + SR ÖBB 51 81 09-40 00-3 + MÁV Pullman 51 55 88-81 004-1 + SRmz ÖBB 51 81 89-80 503-0 + Salon Istropolitan 51 56 09-40 041-8 + Bcmh ZSSK 51 56 05-70 503-4 (celkem 5 vozů, hmotnost 245 t, maximální rychlost 140 km/h).
Z Bratislavy Dvora (před Muzeem dopravy u hl. st.) odjede vlak R 32646 ve 13:55 hod. V Česku pojede pod označením R 11006 (Břeclav 14:50 - 15:05, Ponětovice 16:20, Slavkov u Brna 16:40). Zpět pojede R 11081 ze Slavkova u Brna ve 21:30 (Brno 21:57 - 22:07, Břeclav 22:45 - 22:55). Do Bratislavy přijede R 32645 ve 23:48.
Praha - Ve čtvrtek 1.12.2005 bude slavnostně otevřena silniční estakáda Krejcárek - Palmovka, která je součástí stavby Nové spojení. V posledních dnech se dokončovalo osvětlení, zábradlí, svodidla, povrch vozovky a světelná signalizace na křižovatkách. Ve dnech 7.-9.11.2005 probíhaly zatěžkávací zkoušky estakády, která bude zprovozněna ve značném časovém předstihu oproti původnímu plánu. Tato estakáda je 285 m dlouhá a v horní části vede souběžně s tramvajovou estakádou. Díky této stavbě bude odstraněno úrovňové křížení tratě s ulicí Pod Plynojemem.
Praha - Od neděle 11.12.2005 začíná platit nový jízdní řád 2005/2006, který počítá s nasazením jednotek řady 680 pendolino do běžného provozu s cestujícím na severní (ostravské) a jižní (brněnské) linii. Na severní linii budou zavedeny vlaky nové kategorie SuperCity Pendolino, které budou spojovat Prahu s Ostravou a budou nasazeny do běžného provozu s cestujícími právě příští neděli.
Warszawa - Koncem léta 2005 byla představena nová jednotka 14EW, která byla vyrobena firmou NEWAG (následník ZNTK Nowy Sacz). Jednotka dosahuje rychlosti až 160 km/h a je vybavena asynchronními motory. Zajímavostí je, že je plně průchodná (bez dveří a stěn mezi jednotlivými vozy). V tzv. „Nulové sérii“ bylo vyrobeno 6 jednotek. První lokalitou nasazení bude relace Warszawa Zachodnia - Warszawa Wschodnia – Falenica a provoz zajistí SKM Warszawa.
Foto: Ingo Kühl (Lokreport)
České Budějovice - Ve středu 30.11. v 5:13 hod. došlo na železničním přejezdu u zastávky Kamenný Újezd na Českobudějovicku ke střetu nákladního vlaku (Pn44518) s automobilem Škoda Fabia. Dva spolujezdci ve věku 24 a 30 let zemřeli na místě, 25letého řidiče převezla záchranná služba do nemocnice v Českých Budějovicích s poraněním mozku.
Nákladní vlak jel z Horního Dvořiště do Českých Budějovic. Lokomotiva podle mluvčí českobudějovické policie tlačila vozidlo ještě asi 300 metrů, než se strojvedoucímu podařilo vlak zastavit. Na místě zasahovali také hasiči, museli vyprostit oba mrtvé.
Tragédii zřejmě zavinil řidič auta. Podle všeho nerespektoval světelnou signalizaci. Nehoda se navíc stala na velice přehledném úseku a za tmy, kdy musela být světla vlaku vidět už z dálky asi dvou set metrů.
Trať mezi Včelnou a Kamenným Újezdem byla asi na tři hodiny uzavřena, dopravu zajišťovaly autobusy. Policisté odkláněli dopravu také ze silnice 354. Objížďka vedla po místních komunikacích. Škoda na vlaku byla vyčíslena na 20 tisíc, na zcela zdemolovaném autě na 400 tisíc korun.
Železniční pPřejezd v km 108,734 trati Horní Dvořiště - České Budějovice je vybvaven světelným zabezpečovacím zařízením PZZ-EA AŽD 2000.
Tábor - V úterý 29.11. ve 12.55 hodin se mezi zastávkou Leskovice a stanicí Nová Cerekev střetl osobní vlak jedoucí z Tábora do Horní Cerekve s osobním autem. K nehodě došlo na železničním přejezdu se světly (bez závor), který byl v činnosti. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, provoz na trati byl přerušen cca do 15 hod., byla zavedena NAD. Předpokládaná škoda na autě je vyčíslena na 50 tisíc korun, na vlaku 5 tisíc korun.
Brno - V úterý došlo na jiném místě k další tragedii. Osobní vlak jedoucí mezi Brnem a Chrlicemi srazil člověka v kolejišti. Chodec neznámé totožnosti na místě zemřel, provoz na trati do Vyškova byl přerušen.
V letošním roce už Drážní inspekce zaznamenala 246 nehod na železničních přejezdech, při kterých zahynulo 42 osob a 93 osob bylo zraněno. Zavinění ani v jednom případě nebylo na straně železnice.
Zdroj : Drážní inspekce , iDnes.cz
ČR - Již nějaký čas kolují v různých diskuzních fórech informace o tom, že design nové lokomotivy ČD řady 380 bude přepracován. Jak tedy bude nová lokomotiva vypadat?
Na tuto otázku dá nejlépe odpověď porovnání několika obrázků, které je možné shlédnout ZDE.
Doplněno: 1. 12. 2005, 19:00
Praha - Ve středu 30.11.2005, 12 dní před zahájením provozu vlaků kategorie SuperCity Pendolino, bude spuštěna webová stránka nového produktu ČD, a. s. www.scpendolino.cz. Vlaky SCP budou povinně místenkové a počítá se s tím, že bude možné zakupovat jízdenky na tyto spoje přes internet.
I přes to, že měly být stránky spuštěny již 30.11.2005, zatím nefungují. Na webových stránkách se pouze objevila nová informace, že v tuto chvíli probíhá testovací provoz stránek a budou spuštěny v nejbližší době.
Karlovy Vary - Vojkovice - Dnes 29.11. vyjela na zkušební jízdu elektrická lokomotiva 242 207-9 + lok. ř. 742 a MVTV-2. Projedou část trati č.140, konkrétně úsek Karlovy Vary - Vojkovice. Půjde o vůbec první jízdu elektrické lokomotivy v tomto nově elektrifikovaném úseku. Od 11.12.2005 budou již na rychlíky v celém úseku Cheb - Chomutov (možná až do Děčína) nasazeny lokomotivy řady 363, a tím se zkrátí jízdní doby vlaků mezi Chebem a Chomutovem až o 30 min. V úseku, kde ještě není zcela hotová elektrifikace, budou přetahovat rychlíky lokomotivy nezávislé trakce. U osobních a nákladních vlaků zatím bude v Karlových Varech probíhat přepřahání. V rámci elektrifikace proběhla taky rozsáhlá rekonstrukce zabezpečovacího zařízení, přejezdů, stanic a traťových úseků. Zvýšila se traťová rychlost a bezpečnost, což zkvalitní služby při cestování vlakem v Karlovarském a Ústeckém kraji. Elektrifikace a modernizace trati č. 140, která bude zcela ukončena v polovině roku 2006, stála 2,7 mld. Kč.
Přesný seznam vlaků, na které budou nasazeny lokomotivy řady 363, přineseme před zahájením nového JŘ.
Tisková zpráva ČD - Zrychlení dopravy díky elektrizaci tratě Karlovy Vary - Kadaň
autor fotografií: Jan Vigh
Kroměříž - V pondělí 28.11. ve 13.57 hodin osobní vlak jedoucí z Hulína do Kojetína mezi Kroměříží a Postoupkami srazil a usmrtil ženu. K nehodě došlo na železničním přejezdu zabezpečeném výstražnou světelnou signalizací bez závor, který byl v činnosti. Osmatřicetiletá žena přejížděla přes přejezd na kole. Provoz na trati byl přerušen, byla zavedena náhradní autobusová doprava (NAD). Provoz mezi Kroměříží a Kojetínem se podařilo obnovit v 16.10 hodin.
Zdroj : Drážní inspekce
Aktualizováno : 28.11. 12:15 a 22.30
Praha - První dvě soupravy Pendolin by měly být s předstihem nasazeny na vybrané rychlíky na tratích Praha - Děčín a Praha - Brno.
Konkrétně - jedno pendolino vyjede již zítra v 6.00 na R 876 z Brna do Prahy, v opačném směru pojede na R 877 s odjezdem v 14.57 z Prahy-Smíchova do Brna.
Druhé pendolino bude se vrátí na rychlíky 772/777, kdy konkrétně není ještě zcela jasné. Bude to ale někdy tento týden.
Jednotky nejsou na spojích garantovány, protože se ještě mohou účastnit prezentací nebo příprav na ostrý provoz od 11.12.2005.
Dle tiskové zprávy Českých drah Drážní úřad České republiky jako nezávislá oprávněná státní instituce vydal potřebná schválení pro provoz soupravy pendolino s cestujícími pod stejnosměrnou i střídavou trakcí. Souprava pendolino tak v pondělí 28. listopadu absolvuje v rámci prezentace veřejnosti svou premiérovou jízdu s cestujícími na trase Brno – Břeclav – Brno.
Díky obrovskému zájmu veřejnosti o tento vlak hodlají České dráhy nasadit dvě soupravy pendolino (680.002 a 004) do pravidelného provozu s cestujícími již v tomto týdnu – ještě před zahájením platnosti nového jízdního řádu. Ty budou jezdit v následujících dnech na rychlíkových spojích z Prahy do Děčína a do Brna. České dráhy tak chtějí umožnit co nejširší veřejnosti, aby měla možnost seznámit se a svézt se novým rychlovlakem pendolino.
ČVUT jako akreditovaná nezávislá autorita provedlo v rámci schvalovacího procesu příslušná měření a analýzy. Jejich výsledky poskytují garanci bezpečného provozu jednotky pendolino na koridorových tratích a umožnily Drážnímu úřadu povolit provoz vlaku s cestujícími pod stejnosměrnou i střídavou trakcí.
Problémy se schvalováním Pendolina do provozu
Se schvalováním Pendolin do pravidelného provozu souvisí i různé technické problémy, kvůli kterým bylo schválení opožděno. Jak již bylo několikrát napsáno, jedná se zejména o problémy s rušením zabezpečovacího zařízení a to na tratích se střídavou trakcí (25kV/50Hz).
V souvislosti s tím se také na internetu objevily otevřené dopisy některých pracovníků VÚŽ, kde nesouhlasí s postupem schvalování Pendolin do provozu. Zajímavý článek o této problematice je na spřáteleném webu www.VLAKY.net. V článku jsou zveřejněny otevřené dopisy zmíněných pracovníků VÚŽ a též i vyjádření Českých drah.
Odkazy :
Vlaky.net :
24.11. - Rušno kolem Pendolin
tisková zpráva ČD (DOC 85kB) :
27.11.2005 - Jednotka pendolino získala potřebná povolení pro provoz s cestujícími v ČR pod stejnosměrnou i střídavou trakcí
zdroj : České dráhy, a.s. , VLAKY.net , Novinky.cz
Zábřeh na Moravě - Mezi Českou Třebovou a Přerovem (část 3.koridoru) pokračuje rychlým tempem modernizace.
20.listopadu byl oficiálně otevřen modernizovaný úsek Česká Třebová - Krasíkov, poslední velké stavební práce byly ukončeny 18.10.2005 mezi Třebovicemi a Rudolticemi. Od tohoto data se konaly jen krátké výluky (případně bez vlivu na dopravu), během kterých se dolaďovaly poslední detaily. V současnosti by mělo být možné jezdit plnou traťovou rychlostí mezi stanicemi Rudoltice v Čechách - Krasíkov - bývalá odb. Tatenice. Zbývající úsek si ještě musí "sednout", poté bude následovat 3.podbití a zvýšení rychlosti na plnou traťovou - Třebovice - Rudoltice 140 km/h, Rudoltice - Krasíkov 160 km/h, Krasíkov 130 - 140 km/h.
Celkově již hotový úsek III.koridoru začíná před stanicí Třebovice v Čechách a končí stanicí Hoštejn. Nejnověji dokončený úsek leží mezi stanicemi Krasíkov a Hoštejn a vede novým tunelem Malá Huba (324m). První TK byla otevřena 31.10.2005 večer, druhá TK byla otevřena 16.11.2005 večer.
Úsek Hoštejn - Zábřeh na Moravě je rozpracovaný a dokončení odhaduji na první polovinu příštího roku. Úsek Hoštejn - odb. Lupěné bude začátkem roku "protažen" novými tunely Hněvkov I (180m) a Hněvkov II (462m), úsek odb. Lupěné - odb. Most je hotov zcela (včetně 3.podbití), úsek odb. Most - Zábřeh na Moravě je téměř hotov.
Další dokončený úsek resp. jen 2. traťová kolej je mezi stanicemi Moravičany a Mohelnice, první traťová kolej bude realizována v příští roce.
Mezi stanicemi Moravičany - Červenka bude cca v km 60,5 zřízena dočasná odbočka Benkov. Důvodem je velká mezistaniční vzdálenost obou stanic (10 km) a s tím související vliv na vlakovou dopravu.
Výhybky budou vkládány během dvoudenních nepřetržitých výluk.
Předpoklad konání: 28. - 30.11. 1.TK - výhybky 2 a 3; 1. - 3.12. 2.TK (výhybky 1 a 4).
Úsek Červenka (mimo) - Olomouc (mimo) - Grygov (mimo) je hotov zcela (uzel Olomouc není součástí koridoru), úsek Grygov (včetně) - Brodek u Přerova (mimo) bude dokončen 2.12.2005 v 18.00, kdy končí výluka 2.TK + sudé skupiny v Grygově. Úsek Brodek u Přerova - výh. Dluhonice bude realizován zřejmě v příštím roce. Samotná výhybna Dluhonice patří již do uzlu Přerov.
Související články
Německo / Osnabrück - Stovky cestujících německých vlaků zažily dobrodružnou noc. Uvěznila je sněhová vánice. Ve spolkových zemích Dolní Sasko a Severní Porýní-Vestfálsko tak museli lidé strávit noc v nouzových úkrytech.
Koleje zablokovala sněhová bouře a popadané stromy. Tisíce pasažérů uvízly jen V okolí města Osnabrück. Železniční doprava tam byla brzy ráno zcela zastavena.
Zdroj : i Dnes.cz
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage












