..: Aktuality a články :..

přejezdMosty u Jablunkova - V pátek 25.11. ve 13.32 hodin se mezi zastávkou Bocanovice a stanicí Mosty u Jablunkova na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací bez závor, který byl v činnosti, střetl nákladní vlak s osobním autem zn. KIA. Do auta, které zůstalo v průjezdném průřezu, poté narazil protijedoucí vlak InterCity Košičan, jedoucí z Košic do Prahy.
Při nehodě zahynul řidič osobního auta a vykolejila lokomotiva vlaku InterCity. Předpokládaná škoda na vlacích bude v řádech statisíců korun, provoz na trati byl přerušen a tím byla značně zkomplikována železniční doprava mezi Slovenskem a Českou republikou.

Doplněno - 28.11.2005 10:00
Večer ve 20.00 hod. byl obnoven provoz na jedné koleji, na druhé koleji byl obnoven provoz až po nakolejení lokomotivy přibližně po druhé hodině v noci. Předběžná škoda byla na lokomotivách vyčíslena na 250 tisíc, na autě Kia, které bylo zničeno, je rovněž v řádech stovek tisíc.

Zdroj : Drážní inspekce

PendolinoVelim V noci ze středy na čtvrtek vykolejil na železničním zkušebním okruhu u Velimi jeden podvozek u rychlovlaku Pendolino. Důvodem byla zapomenutá zarážka na koleji. Škoda je odhadována na 20 tisíc na rychlovlaku a 10 tisíc na kolejích.

Vlak bude po standardní prohlídce pokračovat v testech s plánovaným nasazením do provozu s cestujícími nejpozději od 11. prosince 2005. České dráhy již od konsorcia Alstom mají všech sedm objednaných souprav. Testování a přidělování potřebných dokladů má skončit do začátku prosince, aby bylo možné vlaky 11. prosince nasadit do běžného provozu. Vlaky, za které dráhy zaplatily 4,4 miliardy korun, mají začít podle nového jízdního řádu jezdit na tratích z Prahy do Ostravy, z Prahy do Brna a dál do Vídně nebo Bratislavy.

Zdroj : ČTK

NostalgieNostalgie - Blíží se čas Vánoc a již o tomto víkendu, konkrétně v sobotu 26.11. se můžeme svézt s prvními Mikulášskými vlaky.

Pardubický spolek historie železniční dopravy pořádá Tradiční (před) Mikulášskou jízdu s historickou motorovou soupravou s M131.1228, vozem BDlm a M240.0089. Vlak je již však plně obsazen, případná volná místa je nutné dotazovat na telefonu 604 926 620. Historický vlak jede v trase Pardubice - H.Králové - Třebechovice - Týniště n.O. - Holice - Moravany - Pardubice.

Brněnský parostrojní spolek Brunensis pořádá jízdu parního mikulášského vlaku S Mikulášem a čerty z Brna do Nedvědice. V historické soupravě s parní lokomotivou 433.001 “Skaličák” a vozy Da + 7x Ba pojede Mikuláš s andělským i pekelným doprovodem. Vlak jede z Brna v 9:25 a zpět z Nedvědic v 16:32.

Z Letohradu do Dolní Lipky a zpět jede zvláštní vlak na nejstarší akci svého zaměření pořádanou v ČR - 17. ročník jízdy... aneb plnou parou přijíždí Mikuláš. Vlak je tažen parní lokomotivou 423.009 a veze vozy Bpjo a Bdmtee. Jízdu pořádají České dráhy - DKV Česká Třebová spolu s žst. Letohrad.

Kalendář železničních akcí

451Praha - Od 28.11.2005 bude zavedena plná integrace na tratích v okolí Prahy do Pražské integrované dopravy (PID). Jedná se o úsek tratě 070 Praha Vršovice - Praha hl. n. - Praha Čakovice a o úseky na trati 210 Praha hl. n. - Vrané nad Vltavou - Davle a Praha hl. n. - Vrané nad Vltavou - Měchenice. Na trati 231 se od 2.12.2005 zařadí do plné integrace nově zřízená zastávka Ostrá, která bude ve 4. tarifním pásmu.
Do PID jsou zahrnuty všechny tratě vycházející z Prahy. Na části z nich je zavedena plná integrace, díky které lze využívat přestupní jízdenky pro jednotlivou jízdu. Na ostatních tratích platí pouze časové jízdenky. Na jízdenky PID lze cestovat v osobních a spěšných vlacích (Os, Sp) a vyjmenovaných rychlících (R).

Tratě s plnou integrací
011: Praha Masarykovo nádraží - Pečky
060: Poříčany - Sadská
070: Praha Vršovice - Praha Čakovice
091: Praha Masarykovo nádraží - Kralupy nad Vltavou
093: Kladno - Kladno-Ostrovec
120: Praha Masarykovo nádraží - Kladno
171: Praha hlavní nádraží - Beroun
210: Praha hlavní nádraží - Davle/Měchenice
221: Praha hlavní nádraží - Senohraby
231: Praha Masarykovo nádraží - Lysá nad Labem, od 2.12. Ostrá
232: Lysá nad Labem - Milovice

Zdroj : ROPID, ČD

pozorDavle - Od 28.11. do 10.12.2005 posílí České dráhy dopravu na trati 210 Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany v úseku Davle - Petrov u Prahy. Důvodem zavedení "NŽD" (ř. 810) je oprava silnice č. 104. K uvedenému opatření přistoupily ČD po dohodě se společností ROPID a Středočeským krajem, protože oprava silnice (asanace skály) neumožní jízdu příměstských autobusových linek.
Mezi železničními stanicemi Davle a Petrov u Prahy pojedou kromě pravidelných vlaků v obou směrech více než dvě desítky posilových spojů. V přepravní špičce bude výsledný interval 20 minut. V Petrově přejdou cestující most přes Sázavu, kde bude zastávka návazných autobusů na Štěchovice. V uvedeném úseku budou uznávány doklady PID v rozsahu své časové a pásmové platnosti (držitelé průkazů ZTP i důchodci nad 70 let budou mít nárok na bezplatnou přepravu).

Zdroj: Tisková zpráva ČD, a. s.

810Ústí nad Labem - Od 11.12.2005 zavedou ČD, a. s. a DB Regio denně 4 páry mezistátních osobních vlaků v úseku Děčín hl. n. - Bad Schandau s návazností na vlaky v ČR i v SRN. Z Ústí nad Labem či z Děčína zavedou České dráhy novou slevu do vybraných míst v SRN. Jízdenky bude platit každý den v týdnu ve vlacích kategorie Os. V EC vlacích a R Kopernikus nebude možné tuto slevu uplatnit. Jízdenka musí být vždy zpáteční s nástupní stanicí mezi Ústím nad Labem hl. n. až Děčínem hl. n.
V současné době stojí zpáteční jízdenka Ústí nad Labem - Dresden zhruba 820 Kč, nově bude stát okolo 300 Kč, přičemž dětem bude poskytnuta ještě 50%ní sleva.

Ceník zpátečních jízdenek:
Ústí nad Labem hl. n. - Dresden Hbf = 10,20€
Ústí nad Labem hl. n. - Pirna = 8€
Ústí nad Labem hl. n. - Meissen = 12,60€

O víkendech bude možné nadále využívat v Sasku i v Bavorsku jízdenku SONE+ za 160 Kč (Os) či 360 Kč (Os, Sp, R, Ex). Nové mezistátní osobní vlaky budou zastavovat v Děčíně hl. n., Dolním Žlebu, Schöně a v Bad Schandau. Z Děčína odjíždějí v 6:41, 8:12, 16:40 a 18:36. V opačném směru z Bad Schandau vyjíždějí v 7:25, 9:01, 17:25 a 19:25 hod. O víkendech bude jezdit v uvedeném úseku 6 přímých mezistátních osobních vlaků.

Zdroj : Tisková zpráva ČD

Plzeň - Na trati mezi Chebem a Plzní obrala cestující banda lupičů. Více policistů doprovází kvůli zlodějům v posledních týdnech mezinárodní vlaky, které projíždějí západními Čechami. České dráhy kvůli vyšší bezpečnosti cestujících dokonce omezují počty zastavení vlaků na českém území.

Policie doprovázela expresy už dříve, nyní však posílením ostrahy reaguje na řádění zlodějské bandy, která 27. října okradla cestující v mezinárodním rychlíku směřujícím od Chebu do Prahy. Lupiči obrali v nočním expresu dva Čechy a sedm cizinců někde mezi Chebem a Plzní. "Zřejmě na okraji Plzně vlak zpomalili a s ukradenými věcmi z něj vyskákali. Pravděpodobně tam na ně čekal komplic a z místa pak ujeli," uvedl zdroj, který je o případu informován. Co přesně zloději udělali, aby vlak zpomalili, nechtějí komentovat ani policisté. Obávají se totiž, aby tím neposkytli návod dalším lupičům.
Okradení cestující dojeli do Prahy, kde vše oznámili olicistům. "Nechtěli vystoupit cestou, protože cílovou stanicí pro ně byla Praha. Tam vše oznámili. Případ je kvalifikován jako trestný čin loupeže. V Praze vyšetřování začalo, nyní už případ převzali policisté v Chebu," řekla Eva Brožová z pražské policejní správy.
Náměstek krajského policejního ředitele Jan Brázda potvrdil, že právě po incidentu z konce října jezdí ve vytipovaných vlacích více policistů. "Postup, jakým pachatelé okradli cestující, je zcela nová metoda. V západních Čechách se to stalo poprvé. Od té doby je zvýšený dohled nad některými vlaky," potvrzuje Brázda.

Policejní akce už přinesla konkrétní výsledky. Policisté chytili v polovině listopadu v rychlíku na Prahu zloděje, který okradl turistku z Koreje. Žena se probudila právě v okamžiku, kdy zloděj opouštěl její kupé. Když zjistila, že nemá v batohu fotoaparát, hned běžela za průvodčím. Ten se spojil s policisty, kteří byli ve vlaku. "Policisté utíkajícího pachatele pronásledovali přes několik vagonů. Třiadvacetiletý muž z Jičínska se před nimi snažil schovat na WC," sdělila západočeská policejní mluvčí Helena Malotinská. Při výslechu policisté zjistili, že zloděj do vlaku směřujícího na Prahu nastoupil v Rokycanech. Pátrači pak objevili i ukradený fotoaparát. Ležel u trati nedaleko vesničky Stašov na Berounsku.

Právě na ochranu před zloději doplatí cestující, kteří mezinárodními rychlíky cestovali v noci po Česku. Například vlak odjíždějící z Prahy do Německa ve tři čtvrtě na deset večer bude od 11. prosince stavět jen v Plzni, Mariánských Lázních a Chebu. Už nezastaví v Rokycanech, aby se zmenšila možnost, že vlak opustí nebo do něj nastoupí pobertové.
"Tento rychlík je hlavně pro klienty, kteří odjíždějí z Česka," uvedl zástupce ředitele odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah v Plzni Vladimír Kostelný.

Zdroj : iDnes.cz

přejezd Český Krumlov - dnes v 12.35 hodin se mezi stanicemi Český Krumlov a Zlatá Koruna střetl osobní vlak (Os8110) jedoucí z Černého Kříže do Českých Budějovic s osobním autem. K nehodě došlo na železničním přejezdu zabezpečeném výstražným křížem a obešla se bez zranění.
Předběžná škoda na vlaku je odhadnuta na 15 tisíc korun, na autě Renault na 40 tisíc korun. Provoz na trati byl přerušen do 13.39 hodin.

Zdroj : Drážní inspekce

24.11.2005 - 12:32 - Modernizace IC3

Kobenhavn - Zatímco Dánské stání dráhy (DSB) získají od italského dodavatele 83 objednaných jednotek IC4 až půlce roku 2006 - o 2,5 roku později – začnou již v lednu s renovacemi staršího typu IC3. 15 let staré dieselové vlaky IC3 chtějí DSB po nástupu jednotek IC4 přesunout do regionálního provozu. Budou vybaveny moderními motory Deutz, novými sedačkami a část vozu bude přestavěna pro přepravu kol. Nové motory budou na rozdíl od těch původních chlazeny vodou. I přes problémy, které DSB zmítaly v letošním roce, se očekává zisk ve výši 726 milionů dánských korun. Obrat firmy vzrostl o 7% a příjmy o 2%.

logo_ČDPraha - Středočeský krajský úřad vyjednal s Českými drahami nové podmínky dopravní obslužnosti kraje. Příští rok nedojde k zastavení osobní dopravy na devíti vybraných tratích a dokonce nebudou žádné spoje omezeny. Naopak přibude 200 tisíc vlakokilometrů oproti letošnímu roku a Středočeský krajský úřad za to vše zaplatí o 15 milionů korun méně, než letos.

2005: 775 milionů Kč - 13 129 000 vlakokilometrů
2006: 760 milionů Kč - 13 329 000 vlakokilometrů

Toto snížení nákladů se však musí někde promítnout. Pocítí ho zaměstnanci ČD na některých tratích, protože dojde k propouštění - samoobslužný systém odbavování cestujících apod.

Původní rozhodnutí kraje, že zastaví dotace na některé tratě, z 19.září 2005 vzniklo na základě doporučení ČD. Podle čísel od Českých drah jsou spoje nevyužívané. Sám hejtman Středočeského kraje si projel tratě Praha - Dobříš a Praha - Rudná - Beroun a zjistil, že spoje využívané jsou. Tato vyjížďka měla za následek nové vyjednávání, které přineslo výhodnější podmínky.

Původní záměr, že by měla být zastavena osobní doprava na některých tratích vyvolal vlnu nevole mezi obyvateli, kteří vlaky na vybraných tratích používali a díky nim se shromáždilo přes osm tisíc podpisů.

23.11.2005 - 10:58 - SBB: Nákup jízdenek před mobilní telefon s MMS

Bern - Od 1. prosince 2005 mohou cestující nakupovat jízdenky přes mobilní telefon. Tzv. „Mobileticket“ lze objednat po předchozí registraci a vybírat lze spojení mezi 40 nejdůležitějšími železničními stanicemi ve Švýcarsku. Švýcarské spolkové dráhy (SBB) nabízejí na začátku akce 780 spojení. Zaslaný „2D-Barcode“ slouží vlakovému personálu ke kontrole a proti zneužití. Jízdenky lze zakupovat prozatím pouze pro SBB a dceřiné společnosti Thurbo a Zentralbahn.

Regionova 814-914Šumperk - Firma Pars nova Šumperk již připravuje sériovou výrobu regionálních motorových jednotek Regionova 814-914. Jednotka se setkala na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně s mimořádným ohlasem jak předních činitelů vlády, zástupců krajů a ČD, a.s., tak i veřejnosti. Svědčí o tom i získaná Zlatá medaile a cena Technického týdeníku za veletržní exponát.

české dráhy, a.s.Praha - Od 11. prosince 2005 nabídnou České dráhy cestujícím nový jízdní řád, který přináší nové spoje nejen do Ostravy (SC Pendolino), ale také nové mezinárodní vlaky.

Z Prahy (se zastavením v Táboře a v Českých Budějovicích) do slovinské Lublaně pojede nový spoj EC Jóže Plečnik s přípojem v Linci na vlak EC Transalpin Vídeň – Curych – Basilej a rychlík Zidani Most – Záhřeb. Novinkou je přímé noční spojení Prahy a Českých Budějovic lehátkovým vozem do Benátek. Přímé noční lehátkové spojení do Curychu je nově doplněno o komfortní lůžkový vagón. Více spojů pojede také do SRN - přes Domažlice bude zaveden nový rychlík Praha – Norimberk, z Děčína do Bad Schandau budou nově denně jezdit 4 páry osobních vlaků a novinkou je také celotýdenní provoz rychlých osobních spojů na trase Liberec – Drážďany.

tisková zpráva ČD

infoDannenberg / Německo - Jen několik málo krátkých zastávek zvláštního vlaku, přepravujícího speciální kontejnery na vyhořelé jaderné palivo z Francie do Německa, si v pondělí vynutili odpůrci jaderné energetiky na německém území. V pondělí odpoledne vlak bez větších problémů dorazil do dolnosaského Dannenbergu, odkud měly být kontejnery dopraveny posledních 20 kilometrů po silnici do úložiště v Gorlebenu.

Dvanáct kontejnerů Castor absolvovalo od sobotního večera celkem 42hodinovou cestu z francouzského La Hague, kde je vyhořelé palivo z německých jaderných elektráren zpracováváno a poté převáženo k uložení zpět do Německa. Byl to již devátý transport těchto kontejnerů, které tradičně provázejí bouřlivé protesty protiatomových aktivistů.
Přestože bylo jen v Dolním Sasku nasazeno na ochranu transportu kolem 10.000 policistů, podařilo se demonstrantům na několika místech krátce obsadit koleje a vlak zdržet. Policisté však vždy bez větších incidentů demonstranty z kolejí odnesli a cestu vlaku znovu uvolnili.
Již v neděli ještě na území Francie u Nancy házelo několik desítek demonstrantů na koleje dělbuchy a zastavilo tak na čas vlak přepravující do Německa zpracovaný jaderný odpad.

Zdroj : České noviny (ČTK)

Související zpráva : 20.11.2005 - Ve Francii zastavili demonstranti vlak s jaderným odpadem

nehodaLuhačovice - Dnes ráno došlo ke střetu osobního vlaku s automobilem na přejezdu stanicemi Polichno a Biskupice u Luhačovic. Nikdo nebyl zraněn. Na trati č.346 Újezdec u Luhačovic - Luhačovice byla zavedena NAD.

Zdroj : iDnes.cz

« Novější zprávy | 1 ... 401 402 403 404 405 ... 506 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 04:54
zapadá v 21:15