..: Aktuality a články :..

IC PKP - Od 29. prosince 2005 do 12. ledna 2006 nabízí PKP Intercity jízdenky s názvem Super Bilet. Součástí jízdenky je i rezervace místa. K dostání jsou nejpozději 7 dní před odjezdem a vydávají se na konkrétní spoj. Jízdenku lze zakoupit v „pomerančových pokladnách“ společnosti PKP Intercity S.A. Ceny jízdenek jsou 55 Zł. v 1. třídě , 37 Zł. ve 2. třídě.

Další novinkou, kterou PKP Intercity nabízí je tzv. Super Miejscówka. Cestující, kteří cestují do svého cíle s přestupem, tak získají výhodnější ceny povinných rezervací. Ty se vydávají v několika variantách, za 25 Zł., 18 Zł., 10 Zł. a 3 Zł. Zpravidla se platí rezervace pouze za dražší vlak.

Přejezd - ilustarční fotoPodbořany - Dnes v 8.00 hodin se na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací (bez závor), která byla v činnosti, mezi stanicemi Podbořany a Kaštice střetl osobní vlak jedoucí z Blatna u Jesenice do Žatce s osobním autem.
Při nehodě zahynul 18letý řidič Fiatu Uno. Škoda na autě je vyčíslena na 40 tisíc korun (na zrušení), na motorovém osobním vlaku na 100 tisíc korun.
Na trati byla přerušena doprava a byla zavedena NAD. Provoz byl obnoven v 11.10 hodin.

Zdroj : Drážní inspekce

ilustrační fotoPraha - Holešovice - Včera večer (18. 12. 2005) se souprava Pendolino 680 004 nasazená na vlak EC135 potýkala s nemalými problémy a hrozilo i nasazení náhradní soupravy. Bohužel se nepodařilo zjistit všechny závady, ale jednou z nich bylo nefunkční otevírání dveří. Část cestujících seděla již uvnitř vlaku a zbytek se marně snažil do vlaku dostat. Na malou chvíli se toto podařilo odstranit, ale situace se záhy opakovala.

Došlo až na úplný restart systému, kdy se celá souprava ponořila do tmy. Nakonec se vše zřejmě podařilo odstranit a vlak odjel s 15 minutovým zpožděním.

Z neoficiálních zdrojů se zjistilo, že o závadách se vědělo již před přistavením soupravy, ale na příkaz vedení souprava musela vyjet za každou cenu.

Foto: archív Zelpage

infoTábor - V pátek v podvečer se jižními Čechami a Vysočinou prohnala silná větrná smršť doprovázená sněžením a místy deštěm se sněhem. Silné nárazy větru na několika místech trati Tábor - Bechyně (202) způsobily pád stromu na koleje a nedaleko zastávky Bechyňská Smoleč i přerušení trakčního vedení. V důsledku toho byla zavedena NAD, na odstranění škod intezivně pracovali zaměstnanci ČD. Spoje jezdili se zpožděním 40-80 minut, někreré vlaky byly dokonce odřeknuty.

Karlovy Vary - S velkým množstvím nového sněhu, kterého na hřebenech Krušných hor napadlo místy až jeden metr, se potýkali i železničáři na Karlovarsku. Na trati K.Vary - Potůčky museli nasadit sněhovou frézu.
Zdroj : Novinky.cz

Jablunkov-Návsí - Překvapivě bez zranění se obešla sobotní nehoda polského kamionu u Návsí u Jablunkova. Řidič jel moc rychle a na železničním nadjezdu s autem projel svodidly a spadl ze srázu do kolejiště. Poškodil železniční svršek a trolejové vedení trati č.320 z Č.Těšína do Mostů u Jablunkova.
Zdroj : iDnes.cz

Doplnil : -jr-

371.001 - foto : Martin HanzalDěčín - Neděle 11. prosince 2005, 6.50 hodin. V železniční stanici Dolní Žleb zastavuje osobní vlak 27610. Po půlminutovém pobytu se rozjíždí směrem do sousední saské stanice Schöna. Pro nezasvěceného nic zvláštního. Pro občany Dolního Žlebu, v současné době části města Děčín, významný okamžik. Padl totiž další pozůstatek železné opony, reliktu výsledků II. světové války.
Po několikaletém úsilí „Občanského sdružení Dolní Žleb“ a pana Klause Fiedlera ze saské Pirny získal Dolní Žleb, ve snaze o rozvoj turistického ruchu v okolí Labe pod Děčínem a o možnost většího využití železnice, konečně přímé spojení do sousedního Saska.

Betlémské světloBrno - V sobotu 17. prosince pořádá Junák, svaz skautů a skautek, ve spolupráci s Českými drahami rozvoz Betlémského světla, symbolu Vánoc, klidu, pohody a štěstí.

desiroPraha - ČD, a. s. se chtějí udržet na rychlíkových tratích, na které vypsalo Ministerstvo dopravy České republiky výběrová řízení. Ve veřejné soutěži na provozování rychlíků na prvních dvou tratích nabídly až 6x nižší cenu než soukromá konkurence.
Mezi první 2 trati patří úseky Plzeň - Most a Pardubice - Liberec. Na první jmenovanou trať požadují dráhy dotaci 8,4 mil. Kč (Viamont 53,8 mil. Kč). Na druhý jmenovaný úsek chtějí dráhy dotaci ve výši 36,8 mil. Kč, zatímco Connex 72,2 mil. Kč. Rozhodujícím faktorem není jen cena, ale i kvalita poskytovaných služeb. Connex a Viamont zde chtějí nasadit jednotky Desiro od společnosti Siemens, České dráhy modernizované vozy. Dotaci, kterou na tyto 2 tratě dostávají dráhy dnes, nelze vyčíslit.
Stát chce postupně liberalizovat trh s veřejnou osobní železniční dopravou. Na osobní dálkovou dopravu se chystají i další firmy. Mezi ty patří např. Student Agency, která má zájem jak o dálkovou dotovanou, tak o dálkovou nedotovanou osobní železniční dopravu. Zatím vybírá firma nejvhodnější typ vlaku (Siemens, Bombardier, Stadler, Alstom), v každém případě se bude jednat o soupravu, nikoliv o vagony tažené lokomotivou. Firma nevyjede na české koleje dřív než za 2 - 3 roky, financování má však již zajištěno. Navíc slibuje, že ve vlacích budou místo průvodčích jezdit stevardky a stevardi a cestující budou mít k dispozici zdarma noviny a např. i teplý nápoj, a to za ceny, které nebudou vyšší než u ČD. V uplynulém roce zaplatili cestující za jízdenky 5,4 mld. Kč a ČD dostaly dotaci ve výši 4,7 mld. Kč.

Zdroj: www.vlaky.net, MF Dnes (15.12.2005)
Foto: Archiv ŽelPage

451Praha - Včera vypravili představitelé KDU-ČSL a lídři volebních krajů symbolicky R 756/757 Klidná síla, který bude denně jezdit z Plzně do Jeseníku a zpět. Trasu dlouhou 374 km urazí vlak za 7 hod. 47 min. (Plzeň odj. 5:10, Jeseník příj. 12:57). Při této příležitosti byla na pražském hlavním nádraží zahájena volební kampaň KDU-ČSL. Za jméno vlaku zaplatila KDU-ČSL 80.000 Kč. Jednotliví lídři představili nejzajímavější akce, které budou „Klidnou sílu“ provázet. Vlak denně projede šest volebních krajů.
Mezi pasažéry mohou občané potkávat nejen politiky KDU-ČSL, ale i zajímavé hosty, budou se konat autogramiády, videoprojekce, ale dojde i na rady daňových poradců a psychologů. V jídelním voze se bude podávat volební guláš i další speciality. Pro cestující jsou připraveny soutěže a kvízy. Nejvíce aktivit bude spojeno s nejrůznějšími svátky a událostmi.
Vedení KDU-ČSL samozřejmě nevypravilo rychlík Klidná síla. Předseda Kalousek to vysvětlil tím, že biorytmus novinářů je v Praze nastaven jinak a Klidná síla je na pražském hlavním nádraží v nevhodný čas pro tiskovou konferenci. Vedení politické strany tak vypravilo osobní vlak, který jel z Prahy hl. n. do Berouna.

Zdroj: Tisková zpráva KDU-ČSL
Foto: Archiv ŽelPage

15.12.2005 - 19:57 - Úspěšný rok přepravy automobilů přes Simplon

simplonBrig - 12.12.2004 byla obnovena přeprava automobilů přes Simplon mezi Brigem a Iselle. Od té doby bylo za 12 měsíců přepraveno 65.000 automobilů a od nového jízdního řádu byl přidán další pár vlaků. Cesta vlakem trvá 20 minut, po silnici je zhruba o 30 minut delší. Od neděle 11.12.2005 je provozováno denně 11 párů vlaků mezi oběma městy (5:40 - 21:45 z Brigu, 6:15 - 22:25 z Iselle).

Vlaky jezdí v intervalu cca 90 minut a na každém spoji je 40 míst pro přepravu automobilů. Cena za jednu přepravu automobilu je 19 švýcarských franků.

Zdroj: Tisková zpráva SBB, Foto: Archiv SBB

blavaBratislava - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posílí během vánočního období dopravu o 54 rychlíků, které budou jezdit od soboty 21.12.2005 do neděle 8.1.2006. Více vlaků bude jezdit zejména mezi Bratislavou a ostatními krajskými městy (Žilina, Košice, Prešov). Většina posilových spojů nebude v provozu na Štědrý den a 1. svátek vánoční.
V mezistátní dopravě se jedná o noční spojení vlakem R 1420/R 1421, který spojí Košice s Prahou. Tento spoj jezdí 22./23., 23./24.12.2005 a 1./2.1., 2./3.1.2006. Z Prahy odjíždí vlak ve 21:29 hod. a je veden přes Olomouc a Vsetín. Z Košic odjíždí vlak ve 20:03 hod. a do Prahy přijíždí v 5:47 hod.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK
Foto: Archiv ŽSR

680Praha - O spoje SuperCity Pendolino, které jezdí na tzv. severní linii a spojují Prahu s Ostravou se zastavením v Pardubicích a Olomouci, je značný zájem. Kapacita ranních (SCP 502 z Ostravy hl. n. v 5:45 hod.) a večerních (SCP 509 z Prahy Holešovic v 15:56 hod.) spojů bývá zcela vyprodána.
České dráhy doporučují včasnou rezervaci míst, zvlášť nyní v předvánočním období. Vlaky SCP totiž přepravují pouze sedící cestující. Denně přepraví vlaky SuperCity Pendolino 1.400 - 1.500 cestujících, přičemž tento počet denně o dalších zhruba 150 cestujících vzrůstá. V tomto týdnu očekávají ČD, a. s. přepravení 10.000 cestujícího ve vlaku kategorie SCP, které jsou v provozu od 11.12.2005.

Zdroj: Tisková zpráva ČD, a. s.
Foto: Archiv ŽelPage

471 - ilustrační fotoOstrava - Dobrá zpráva pro všechny, kteří cestují vlakem mezi Opavou a Ostravou. České dráhy slibují, že do roka se bude cestujícím na trati č. 316 jezdit podstatně lépe. Na nově rekonstruovanou a elektrizovanou trať totiž vyjedou nové soupravy vlaků - elektrické jednotky řady 471, které lze momentálně spatřit např. mezi Prahou a Pardubicemi a nebo mezi Prahou a Berounem.

OREDOHradec Králové - Nový jízdní řád Českých drah podstatně zlepšil železniční dopravu na Rychnovsku. Železniční doprava jezdí v pravidelném taktu – například na trati Častolovice-Rychnov nad Kněžnou jede vlak každých 60 minut, ve špičce každých 30 minut. Mezi Doudlebami nad Orlicí, Kostelcem nad Orlicí, Týništěm nad Orlicí a Hradcem Králové jezdí vlaky v ranní a odpolední špičce každých 30 minut. Z Kostelce nad Orlicí vzniklo každé dvě hodiny přímé spojení spěšným vlakem nebo rychlíkem do Hradce Králové. Cesta vlakem z Rychnova nad Kněžnou do Hradce Králové je vždy pouze s jedním přestupem, buď v Častolovicích nebo v Týništi nad Orlicí.

Autobusy budou navazovat na vlaky
V přestupních uzlech je zajištěna návaznost vlaků a autobusů, železniční a autobusová doprava je koordinována. Nejvíce se toto zlepšení projevilo na páteřní železniční trase Hradce Králové-Týniště nad Orlicí-Kostelec nad Orlicí-Žamberk, která umožňuje rychlé spojení z Hradce Králové s možností přestupu na návazný autobus do dalších obcí. Jsou zlepšeny také přestupy pro spojení do turisticky atraktivní oblasti Orlických hor.

Od 1.1.2006 bude na Rychnovsku spuštěn integrovaný tarif IREDO
(Integrovaná REgionální DOprava), který umožní cestu na jednu jízdenku s přestupem mezi více dopravci. Stejnou jízdenku bude možné využít na autobus i vlak. Systém IREDO také nabídne výhodné sedmidenní a třicetidenní jízdné, při pravidelném cestování půjde při zakoupení třicetidenní jízdenky ušetřit až 25%. Také zde budou využity zkušenosti z Náchodska, kde systém IREDO již rok úspěšně funguje.
O integrovaném systému regionální dopravy IREDO informuje Ing. Pavel Matouš: „Dosud byli cestující za nepohodlí spojené s přestupem nuceni ještě platit vyšší jízdné. V integrovaném systému IREDO zaplatí vždy stejně za přímou cestu i za cestu s přestupem. Při zakoupení sedmidenní nebo třicetidenní jízdenky bude možné využít spojů všech integrovaných dopravců. Pro pravidelné cestující se tedy nejen sníží cena jízdného, ale také se zvýší nabídka spojů.“ říká Matouš a dodává: „Očekáváme, že se podstatně zvýší počet pravidelných cestujících veřejnou dopravou, což bude mít pozitivní vliv nejen na zlepšení ekonomiky provozu, ale také na životní prostředí.“

Zdroj : OREDO

15.12.2005 - 12:33 - 125.výročí trati Suchdol n.O. - Nový Jičín

M131.1448 při oslavách 100.výročí HB - Humpolec [Martin Hrubeš]Novojičínsko - U příležitosti 125.výročí od zahájení provozu na trati Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město (provoz zahájen 20.12.1880) bude v sobotu 17.12.2005 na pravidelné vlaky v době od 5.00 (Os 13354) do 17.00 (Os 13371) nasazen motorový vůz M131.1454 Olpasu Krnov. Ve vlacích platí běžný tarif ČD včetně všech slev.
Akci pořádá UŽST Ostrava-Svinov

infoOstrava - Ostravská firma Tchas spolu s brněnskou společností Firesta zmodernizují železniční trať mezi ostravským hlavním nádražím a stanicí Ostrava-Kunčice. Součástí projektu je i vybudování nové zastávky Ostrava-Centrum nedaleko známé Stodolní ulice. S ukončením stavebních prací se počítá do dvou let. Včera to řekl ředitel firmy Tchas pro stavební činnost Jaroslav Paclt.

Modernizace spočívá především v elektrizaci téměř sedm kilometrů dlouhého úseku. Investorem je SFDI,který stavbu pokryl částkou 924 milionů korun, včetně desetiprocentní rezervy. Téměř dvě třetiny nákladů zaplatí Evropská unie.

Samotné nádraží téměř v centru Ostravy přijde na 30 milionů korun. další desítky milionů bude stát vybudování nového podchodu. Studie počítá s jeho prodloužením až do Stodolní ulice. Modernizace trati by rovněž měla zlepšit životní prostředí v Ostravě,elektrizací dojde ke snížení škodlivin,hlučnosti a odstranění exhalací.

« Novšie správy | 1 ... 395 396 397 398 399 ... 506 | Staršie správy »    
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 04:54
zapadá v 21:15