Paříž - Zanedlouho si připomeneme 25. výročí od první jízdy rychlovlaku TGV. Právě těmto vlakům, které dosahují cestovní rychlosti až 320 km/h, vděčí SNCF za svou slávu a mimo jiné i za fakt, že za 1. pololetí dosáhly hrubého zisku ve výši 289 mil. eur. Obrat SNCF tak rok od roku stoupá o cca 5%, což jsou jedny z nejlepších výsledků železničních správ na starém kontinentu. Úspěch je však vykoupen poměrně vysokými náklady na údržbu - jen v loňském roce SNCF do oprav investovaly přes 2 mld. eur! Největším strašákem je fakt, že do 15 let musí Francouzi obnovit cca 1/3 své sítě, což je přijde na cca 15 mld. eur. V opačném případě vlaky TGV sníží svou cestovní rychlost.
Francouzi vlastní přes 1500km vysokorychlostních tratí, což je v evropském měřítku téměř třetinový podíl. Do roku 2020 by v celé Evropě mělo být asi 15 000km těchto tratí. Pro SNCF bude zlomový rok 2007, kdy by měla být vysokorychlostní trať dokončena i na britském, území z Doveru do Londýna. Cesta mezi Paříží a Londýnem se tak zkrátí na pouhých 120 miut.
Paříž - Ve včerejších večerních hodinách začala časově neomezená stávka francouzských železničářů. Ti protestují především proti plánované privatizaci SNCF a následné předpokládané ztrátě pracovních míst i přesto, že šéf SNCF Louis Gallois všechny ubezpečil, že rušení spojů, tratí, ani ztráta pracovních míst po privatizaci nehrozí.
Mnoho lidí se tak dnes do práce vydalo autem, což způsobilo ohromné dopravní zácpy na silnicích a dálnicích především v okolí hlavního města. Někteří se pokoušeli využít to málo vlaků, které je v provozu, protože stávkující se zavázali udržet v provozu cca 40% vlaků kategorie TGV a cca 25% regionálních spojů, vlaky EuroStar a Thalys vyjely bez omezení. Většina Francouzů, kteří jsou na podobné stávky zvyklí, si prostě vzala den volna.
Časově neomezená stávka, která byla zahájena 21.11. ve 20:00 má trvat minimálně 24 hodin. Na případném prodloužení stávky se dohodnou předáci odborových organizací dnes na jejich společné schůzce. Ve středu by se k železničářům měli připojit i zaměstnanci pařížského metra. Zdá se tedy, že po třítýdenních rasových a sociálních nepokojích se na Francii valí další problémy.
Slavkov u Brna - Letos 2. prosince uplyne 200 let od bitvy 3 císařů u Slavkova. Při této příležitosti vypraví slovenská společnost Wagon Service travel salónní vlak z Bratislavy do Ponětovic a zpět.
Celá akce se uskuteční v pátek 2.12.2005 a začne ve 13:30 hod. u bratislavského Muzea dopravy nedaleko nádraží Bratislava hlavná stanica. Z nádraží vyjede salónní vlak ve 14:00 hod. a po dvouhodinové jízdě dorazí do Ponětovic. V 16:00 hod. budou cestující přepraveni autobusy k Mohyle míru a o hodinu později zavítají do Slavkova u Brna, kde je připravena prohlídka zámku a společenská akce Napoleonův guláš a Grog maršála Soulta. Ve 20:00 hod. projde městem průvod v dobových kostýmech C.K. pěšího pluku Kaunitz-Rietberg. Po 21:30 hod. vyrazí salónní vlak zpět do Bratislavy, kam dorazí zhruba o půlnoci.
Vlaková souprava bude tvořena salónními vozy s kapacitou 20 - 36 míst a pohodlnými osobními vozy Bcmh-Lux, jejichž kapacita je maximálně 54 míst k sezení.
Cena palubního lístku v salónním voze pro celou akci činí 4.990 Sk, ve voze Bcmh-Lux pak 1.990 Sk. Pronájem celého vozu v závislosti na typu začíná od 93.890 Sk.
Foto: Interiér vozu Bcmh (v provozu od podzimu 2004)
Česká republika - Dnes začala prezentace souprav pendolino, která se uskuteční ve všech železničních stanicích, kde budou tyto soupravy od 11.12.2005 zastavovat.
Dnes byla jednotka řady 680 představena veřejnosti v Ostravě. Prezentační jízda: Ostrava hl. n. (10:40) - Suchdol nad Odrou (11:00 - 11:15) - Ostrava hl. n. (11:35).
Zítra bude pendolino v Olomouci. Prezentační jízda: Olomouc hl. n. (10:30) - Hranice na Moravě (11:10 - 11:20) - Olomouc hl. n. (12:00).
Ve středu se setkají cestující s pendolinem v Pardubicích, kde budou zastavovat jak vlaky SC PENDOLINO, tak i vlaky EC/IC, na kterých bude pendolino nasazeno. Prezentační jízda: Pardubice hl. n. (10:00) - Česká Třebová (10:35 - 10:45) - Choceň (11:05 - 11:45) - Pardubice hl. n. (12:15).
Poslední představení pendolina veřejnosti v tomto týdnu se uskuteční ve čtvrtek v žst. Praha Holešovice. Prezentační jízda: Praha Holešovice (10:37) - Kolín (11:02 - 11:10) - Praha Holešovice (11:36).
Prezentace v Brně a v České Třebové se uskuteční příští týden v pondělí a ve středu.
Zdroj: www.pendolino.cz
Třebovice v Čechách - Předseda vlády České republiky Jiří Paroubek /ČSSD/ či ministr dopravy ČR Milan Šimonovský /KDU-ČSL/ se včera zúčastnili slavnostního otevření stavby SŽDC Optimalizace traťového úseku Krasíkov - Česká Třebová. V září byla tato stavba vyhlášena na veletrhu For Arch Dopravní stavbou roku 2005. Modernizace 22 km dlouhého úseku na trati 270 stála zhruba 5 mld. Kč.
Premiér jel pendolinem z Prahy do Třebovic v Čechách. Celé akce se zúčastnili i nejvyšší představitelé ČD, SFDI a SŽDC. Všechny zúčastněné přivezla souprava CD 680 002. Vlak odjížděl z Prahy v 11:55 hod. pod označením SC 503 do České Třebové. Na místo stavby přijela jednotka ve 14:00 hod. jako SC 33485, o 45 minut později se konala tisková konference a zpět do Prahy jelo pendolino pod označením SC 33486 v 15:32 hod. Do Prahy přijel vlak jako SC 502 v 18:05 na pražské hlavní nádraží.
Praha - Dnes dopoledne došlo k vykolejení zkoušené soupravy metra M1 v Praze-Zličíně. Zatím z neznámých příčin souprava nezastavila na kusé koleji zkušební tratě, projela návěstidlo zakazující jízdu a prorazila zarážedlo. Zda došlo k technické poruše nebo selhání strojvedoucího je v šetření. Dle drážní inspekce činí škoda na vlaku asi 20 mil.korun. Nikdo nebyl zraněn. Souprava metra M1 firmy Siemens zde byla testována před předáním Dopravnímu podniku hl.města Prahy.
Zdroj : iDnes.cz
Fotografie na webu HZS Praha
Plzeň - Opilý mladík ve felicii havaroval před železničním přejezdem na silnici z Plzně do Mostu. Nestačil včas zastavit za fordem, jehož řidička před přejezdem přibržďovala. V krvi měl přes tři promile. Výsledkem jeho opilecké jízdy je pět zraněných a dvě zdemolovaná auta.
Felicie zezadu narazila do Fordu Orion. Ford se roztočil a bokem narazil do kovového sloupu s výstražným zabezpečovacím zařízením přejezdu. Sloup se po nárazu ohnul, ale světelná signalizace dál fungovala. Ve fordu byla zraněná řidička a tři spolujezdci, zraněný byl i spolujezdec z felicie.
Orientační dechová zkouška přímo na místě havárie v dechu pětadvacetiletého řidiče felicie odhalila 3,08 promile alkoholu. Podle odborníků tři promile alkoholu v krvi znamenají těžkou opilost. V takovém stavu mohou nastat problémy s vyjadřováním, koordinací pohybů i sebekontrolou. Může docházet i ke stavům bezvědomí.
Zdroj : iDnes.cz
Warszawa - Polská společnost PKP Intercity S.A. zavádí novou nabídku ve vlacích Intercity. Od dnešního dne (21.11.2005) lze mezi vybranými městy a ve vybraných spojích cestovat ve vysokém komfortu. Podobně jako v českém vlaku SC „Manažer“ mají cestující zdarma (v ceně jízdenky) k dispozici tisk a občerstvení. V ranních spojích má každý cestující výběr ze 3 deníků a nárok na snídani (výběr ze 4 menu) a v odpoledních 2 magazíny a oběd (výběr z 5 menu). Ke každé jízdence si musí zájemce tuto zvláštní nabídku dokoupit.
IC Lech (Warszawa – Poznań – Warszawa)
IC Fredro (Warszawa – Wroclaw – Warszawa)
IC Chrobry (Warszawa – Szczecin – Warszawa)
IC Krakus (Warszawa – Kraków – Warszawa)
IC Ondraszek (Warszawa – Bielsko Biala – Warszawa)
IC Odra (Warszawa – Wroclaw – Warszawa)
Wien - ÖBB-Personenverkehr AG společně s ŽSSK zavádí od nového JŘ hodinový takt mezi Vidní a Bratislavou. ÖBB hodlá vyslat do slovenské metropole nové lokomotivy Herkules a vozy City-Shuttle, které můžeme vidět například v Břeclavi. Cestující mohou dále využívat i celý den městskou hromadnou dopravu v Bratislavě, jako doklad postačí jízdenka ÖBB, která platí až k letišti. Současná Euregia, která jezdí v 2-hodinovém taktu budou doplněna a o nové Sprintery. Sprintery budou zastavovat ve stanicích Wien-Simmering, Erzherzog-Karl-Strasse, Marchegg a Devínská Nová Ves. Jízda z Wien Südbahnhof do Bratislavy hl.st. bude trvat 59 minut.
foto: www.oebb.at (ilustační)
Kraków - Letos v září zveřejnili odpovědní zastupitelé Malopolského vojvodství termín provozu nového železničního spojení mezi letištěm a nádražím v Krakově, ten byl stanoven na prosinec 2005. Již dnes je jasné, že tento termín nelze dodržet. Problémem tentokrát nebylo financování projektu, ale proces převodu vojenských pozemků na město. Již dříve bylo ujednáno, že mezi stanicemi Kraków-Balice – Kraków-Mydlinki – Kraków Glówny bude v provozu dieselová jednotka. Krakovské letiště je cílem mnohých nízkonákladových leteckých společností.
20.11.2005 - 23:47 - Ve Francii zastavili demonstranti vlak s jaderným odpadem
Nancy / Francie - Několik desítek demonstrantů házelo dělbuchy na koleje u Nancy ve východní Francii. Prostestující tak zastavili vlak přepravující do Německa zpracovaný jaderný odpad. Uvedli to představitelé francouzské železnice SNCF.
Zdroj : Novinky.cz
České dráhy ve spolupráci s MATTONI NBL - národní basketbalovou ligou podporují využívání svých služeb při dopravě na sportovní utkání soutěží s názvem Vlakem za sportem 2005. Fanoušci, kteří se na zápasy basketbalových borců vydají vlakem a u vstupu předloží jízdní doklad ČD platný v době konání zápasu, mohou vyhrát upomínkový dárek. Využijí-li cesty vlakem minimálně třikrát, mohou se ucházet o zařazeni do losování o hlavní výhru - zájezd do New Yorku na vybraný zápas basketbalové NBA.
Basketbalová utkání proběhnou v halách 12 ligových mužstev. Po předložení platné jízdenky do příslušného města a zakoupení vstupenky na zápas v pokladně haly, obdrží cestující Průkaz s prvním razítkem. Mimo to dostane také Poukázku, která jej opravňuje k účasti ve slosování během zápasu. Poukázku stačí vyplnit a vhodit do připravené schránky. Při druhém zakoupení vstupenky na kterýkoliv z dalších zápasů NBL a předložení další platné jízdenky ČD do města konání zápasu, dostane do Průkazu druhé razítko. Při třetím předložení jízdenky a odevzdání vyplněného průkazu se dvěma razítky a dotazníkem na zadní straně je vstup na tento zápas NBL zdarma. Na závěr soutěžního období proběhne v rámci TV pořadu TIME OUT slosování odevzdaných vyplněných průkazů o hlavní výhru soutěže.
Zdroj : České dráhy
Otrokovice - V sobotu 19.11.2005 ráno došlo k požáru dieselové lokomotivy (ČD 754 077-6) jedoucí z Malenovic do Otrokovic.
Na místo vyjeli hasiči z Otrokovic a hasiči ČD z Přerova. Po uhašení požáru byla lokomotiva odtažena na vedlejší kolej, kde hasiči lokomotivu ochlazovali. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.
Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Požár zasáhl kabeláž elektrického vedení, prostoupil ze spodní části lokomotivy do kabiny a zničil hygienický koutek. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci.
Celý článek a fotografie : HZS Zlínského kraje
Praha - Výrobce pneumatik Mitas otevře v Brandýse nad Labem nový skladový areál, ve kterém vytvoří na 40 pracovních míst. Výrobky se budou z výrobního závodu v Praze přepravovat do nového skladu po železnici, která je levnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí. Denně vlak nahradí osm až devět kamionů, pomocí kterých firma výrobky dosud přepravovala.
Zdroj : Deníky Bohemia (18.11.2005)
Ostrava - V roce 2010 by cestující mohli cestovat na druhé největší letiště České republiky Ostrava - Mošnov i vlakem. Počítá s tím alespoň Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Nová trať využije stávající trasu ze Studénky do Veřovic, z ní je třeba k letišti dobudovat tříkilometrový úsek kolejí. Počítá se i se zastávkou v nově budované průmyslové zóně nedaleko letiště.
Rozvoj mošnovského letiště je pro Moravskoslezský kraj jakožto vlastníka jednou z klíčových dopravních priorit. Stavba nového úseku má by měla začít nejpozději do dvou let a vyžádat si investici ve výši asi 300 miliónů korun.
Dosud je doprava na letiště zajišťována autobusy a taxislužbou. Cesta trvá zhruba 35 minut. Nově zamýšlená železniční trať by se podle generálního ředitele sdružení Miroslava Fabiana měla napojit na druhý železniční koridor z Břeclavi do Petrovic u Karviné.
Na investici už je zpracovaná finanční analýza a studie proveditelnosti, kdy náklady na stavbu by měly být hrazeny ze státního rozpočtu i ze zdrojů Evropské unie.
Moravskoslezský kraj převzal mošnovské letiště v polovině loňského roku s otevřenou náručí. V současné době se dostavuje novou odbavovací halu, která má kapacitu letiště zvýšit ze současných 140 tisíc na 600 tisíc cestujících ročně. Loni zde odbavili 220 tisíc lidí. Výstavbu nové haly za 160 miliónů korun financuje kraj s pomocí peněz z fondů Evropské unie.
Zdroj : Novinky.cz
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Publiczne używanie treści bez zgody autora nie jest dozwolone.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage












