..: Aktuality a články :..

Berlin - 59 vlaků první generace ICE dostane nový design. První modernizovaný vlak ICE 1 (pokřtěný jménem Nürnberg) již opustil dílny a do provozu bude opět zařazen 5. srpna 2005. Před jeho 2. fází provozu musí ještě absolvovat rozsáhlé testovací jízdy. Do dosud nejrozsáhlejší omlazovací kůry investuje DB 180 milionů €. Modernizace se týká 708 vložených vozů a 118 hnacích vozů. Rekonstrukce jednoho vlaku trvá 25 pracovních dní. 42.000 sedadel, 40.000 m2 koberců, stolky, obložení stěn a sociální zařízení bude kompletně vyměněno. Technici vymontují celkem 12.000 součástek, ty budou podle potřeby očištěny, zpracovány či nahrazeny. Nové sedačky ve 2. třídě budou potaženy modrým potahem (velur) a v 1. třídě tmavěmodrou kůží, všchny jsou vybaveny pohyblivou opěrkou na ruce. Počet míst se navýší v průměru o 5 sedaček v každém voze, toto má za následek zůžení oproti původnímu stavu. Kapacita každého vlaku se tak zvýší o 60 míst na celkový počet 703 sedadel. Odstup sedaček se sníží na 92 centimetrů ve 2. třídě a 101 centimetrů v 1. třídě (dle DB ovšem stále nabízí znatelně více místa než ostatní dopravní prostředky). Vyšší komfort čeká na cestující také díky zabudování 5.000 skládacích stolků, které nahradí původní pevné. Zásuvky budou zabudovány u každé sedačky. Novinkou jsou také nové dipleje s informacemi pro cestující a rezervačním systémem. Malým sklamáním je vymontování video a audio projekce. V novém designu se představí po modernizaci také vozy BordBistro a BordRestaurant – cestující zde naleznou červené kožené lavice či skleněné stěny oddělující jednotlivé oddíly vozu. Všechny hnací vozy budou vybaveny novými podvozky, které vyvinuly společně firmy Bombardier a DB. Brzdy a klimatizace byly kompletně předělány. Po rekostrukcích bude všech 59 vlaků ICE 1 jednotně složeno z 12 vozů: každý vlak bude mít 4 vozy 1. třídy (197 míst), 7 vozů 2. třídy (506 míst) a mezi 1. a 2. třídou jídelní vůz. S 358 metry je tento typ vlaků ICE nejdelší. Dodnes tvoří vlaky ICE 1 páteř Severo-jižní magistrály, obsluhují trasy Hamburg-Frankfurt/Main-Stuttgart-(Basel), Hamburg-Würzburg-München a Berlin – Frankfurt/Main-Stuttgart-München, další vybrané vlaky jezdí do Vídně, Zürichu a Interlakenu.

plán vnitřního zařízení vozu naleznete zde: http://www.ice-fanpage.de/ice_service/sitzplaene_ice1neu.htm

Krefeld-Uerdingen - V červnu 2005 byl RENFE AVE předán první vlak typu Velaro-E od společnosti Siemens. Jednotka byla představena 25.7.2005 na tiskové konferenci v dílnách Siemensu v Krefeldu-Uerdingenu. Do provozu by měl být nasazen od ledna 2006, do té doby budou probíhat testovací jízdy. Na rozdíl od jednotky 403 Německých drah (DB) má Velaro-E zvýšenou maximální rychlost a výkon na 350 km/h, resp. 8800 kW, dále nové sběrače a modernější brzdy. Vozy jsou rozdělené do 3 kategorií (Club, Preferente, Turista) a všechny jsou vybaveny novou klimatizací až do teploty 50°C.

Berlin - Z důvodu velké poptávky rozšiřuje DB jednu z nejoblíbenějších nabídek „Sommer-Spezial-Preis“ o dalších 200.000 míst. Od začátku prodeje 12. června bylo prodáno již 860.000 jízdenek. Nabídka končí 15. srpna a poslední den prodeje je 12. srpna 2005. Jízdenky se prodávají v relacích za 29€ a 39€ (v rámci sítě DB) a za 39€ pro cesty do vybraných zahraničních destinací. Zájemci z ČR mohou jízdenky zakoupit přes internet (a nechat si zaslat poštou či vytisknout na vlastní tiskárně) a jedinou podmínkou je mezinárodní embosovaná platební karta či BahnCard. Více na www.bahn.de.

Hannover - S „1“ či „velmi dobře“ z nejméně jednoho přemětu na vysvědčení z roku 2005 smí žáci v pondělí 1. srpna zdarma cestovat ve 4 německých spolkových zemích (Bavorsku, Dolním Sasku, Brémách a Hamburku). Zvláštní nabídka „Belohnungs-Sonderangebot“ platí ve 2.třídě všech regionálních vlaků (vyjma S-Bahn Hamburg) výše uvedených spolkových zemí s neomezeným počtem jízd. Jako doklad platí letošní vysvědčení (originál či kopie), společně s žákovským či občanským průkazem. Na této akci se vedle DB podílejí také další železniční společnosti – Metronom, Eurobahn, NordWestBahn a EVB.

NOSTALGIEJablonné v Podj. - Cvikov - 30. a 31.července se koná oslava 100 let trati Jablonné v Podještědí - Cvikov a turnovská parní lokomotiva 310.0134 sídlící v Liberci samozřejmě nesmí chybět. Parní lokomotiva pojede po oba dny podle tohoto jízdního řádu:
TAM:
Liberec: 8:00, 12:37, 16:48, Kryštofovo údolí: 8:32, 13:09, 17:19, Jablonné v Podještědí: 9:42, 13:48, potřetí už nejede.
ZPĚT:
Jablonné v Podještědí: 10:14, 14:15, Kryštofovo údolí: 11:14, 15:17, 18:27, Liberec: 11:44, 15:53, 19:09.
U příležitosti jízdy parního vlaku můžete také využít jízdy do Kryštofova údolí kde se koná údolská pouť.

740.898 ŠauerMalá Skála - V sobotu 30.7. bude na Os 5425, 5404/34, 5427 a 5406 nasazena lokomotiva řady 740 898-2 firmy Šauer v novém reklamním nátěru na hudební skupinu Čechomor vystupující na festivalu Benátská noc v Malé Skále - nasazení lokomotivy 740 898-2 se bude týkat pouze úseku Turnov - Stará Paka. Po posledním obratu na osobním vlaku do Turnova pak strojově lokomotiva odjede do Malé Skály, kde bude pokřtěna. S ohledem na aktuální provozní situaci může nastat změna.

Na přiloženém snímku je lokomotiva ještě ve starém nátěru s vlakem dopravce Unipetrol-Doprava.

26.7.2005 - 9:13 - Srážky vlaků na PKP a ÖBB

Varšava, Polsko Ráno 25.07.2005 ve stanici Varšava Stadion narazila zezadu příměstská elektrická jednotka (EN57) do rychlíku stojícího na návěsti, který mířil ze Zakopaneho do Gdyně.

V několika nemocnicích v polské metropoli skončilo 38 lidí. Nikdo naštěstí nezemřel. Dva vagony po srážce vykolejily.

Nehoda omezila železniční dopravu v okolí Varšavy. Vlaky odjíždějící z města na východ musely jezdit jinou trasou. Odstraňování následků ranní havárie trvalo v řádech hodin.

Příčiny srážky zjišťuje zvláštní komise, uvedl server gazeta.pl. Podle polské televize z prvních výsledků policejního vyšetřování vyplývá, že srážku zavinil strojvedoucí příměstského vlaku.

Přidáno 26.07.2005 14:31 Vídeň, Rakousko Bohužel sotva uplynulo 24 hodin, je médii hlášena další podobná nehoda. Tentokrát jsou postiženou společností OeBB. Zpráva ze serveru www.novinky.cz: "Srážka osobního vlaku s nákladním u dolnorakouského Gramatneusiedlu u Vídně si v úterý vyžádala 14 zraněných, z toho čtyři vážně. Tři osobní vagóny vykolejily. Zůstaly v nich uvězněny čtyři osoby. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky, čtyři vozy rychlé zdravotní pomoci a řada sanitek. Příčiny nehody, při níž se střely vlaky bočně, nejsou zatím známy. Teprve se vyšetřují."

Jak dále server uvádí, není tomu dávno, co u Brambergu (Salzburg) došlo k o něco tragičtější nehodě, při které zahynuly dva lidé a 34 dalších bylo zraněno.

Pokud se dozvíme nějaké další podrobnosti k oběma nehodám, určitě je doplníme.

ilustrační obrázekJízdy parním vlakem - Prázdninové jízdy parním vlakem, taženým turnovskou mašinkou řady 310, se uskuteční o sobotách 23. července a 6. srpna 2005 na trase z Turnova do Semil (Ž. Brodu). Turnov - Semily (Turnov odjezd 9.00 hod., Semily příjezd 10.16 hod.), Semily - Turnov (Semily odjezd 10.39 hod., Turnov příjezd 11.50 hod.), Turnov - Žel.Brod (Turnov odjezd 12.48 hod., Ž. Brod příjezd 13.17 hod.) a Žel.Brod - Turnov (Žel.Brod odjezd 13.42 hod., Turnov příjezd 14.09 hod). Vlak staví na všech zastávkách na trase, jízdné jedním směrem - dospělí 30,-, děti 15,- Kč, zpáteční: dospělí 50,- děti 25,- Kč

Most Jičíňák v Turnově uzavřen - Jestliže si v letošním létě budou chtít návštěvníci Turnova a Českého ráje zpestřit pobyt jízdou vlakem, budou to mít hodně komplikované. Místo pohledu z okna takzvané lokálky se budou mačkat v autobuse náhradní přepravy. Důvod? Náročná oprava železničního mostu přes Jizeru, kterému místní neřeknou jinak než "Jičíňák".
Vlaky tu přestaly jezdit v pondělí 4.července a výluka potrvá až do 16. září! V době od 4. července do 27.srpna je výluka mezi Turnovem a Hrubou Skálou. Vlaky od Hradce Králové budou jezdit jen do zastávky Turnov město. Náhradní autobusová doprava bude v úseku Turnov - Turnov město. V době od 28. srpna do 16. září 14.45 hodin bude výluka na celé trase z Turnova do Rovenska pod Troskami. V této době budou v železniční stanici Hrubá Skála probíhat práce na rekonstrukci výhybek a kolejí, současně též oprava traťové koleje v úseku Hrubá Skála - Rovensko pod Troskami. Některé silniční přejezdy by při této příležitosti měly být vybaveny světelnou signalizací. Na celé trase Turnov - Rovensko pod Troskami bude probíhat první zářijové dny náhradní autobusová doprava.

Evropská Komise zavedla 20.7.2005 řadu opatření pro užší politickou a technickou koordinaci „Transevropských dopravních sítí“ (TEN-V). Objednáno bude 6 koordinátorů a bude také zřízena exekutivní agentura. Koordinátoři mají ulehčovat dialog mezi zúčastněnými zeměmi, aby se umožnilo sladění prací a plánů financování. Zmíněnými koordinátory se stanou Loyola De Palacio, Karel Van Miert, Etienne Davignon, Péter Balász, Pavel Telička a Karel Vinck. Po konzultaci v Evropském Parlamentu a souhlasu zúčastněných zemí, bylo fukční období koordinátorů stanoveno na dobu 4 let (s možností prodloužení). Z důvodu nezávislosti nedohlíží žádný z koordinátorů na projekt v zemi s jeho občanstvím. Koordinátoři budou muset vykazovat roční zprávy o vývoji a pokrocích v uskutečňování projektu, ale také informovat o překážkách a obtížích, které by vedly k prodloužení výstavby. Technickou problematiku budou konzultovat se zúčastněnými zeměmi a s železničním sektorem.

20.7.2005 - 11:15 - Eurostar přepravil o 8% více pasažérů

Paris / AFP - V prvních 6 měsících letošního roku, použilo služby Eurostaru z Belgie, resp. Francie do Velké Británie o 8% více zákazníků. Podle sdělení provozovatele spojení, bylo přepraveno vlaky Eurostar celkem 3,68 milionů cestujících. Obrat činil 355 milionů €, což je o 14% více než loni. Zvýšil se také podíl na dopravě v Bruselu a Paříži, což je prý zapříčiněno rostoucími cenami pohonných hmot pro letadla a relativně vysoká dochvilnost (86%).

Další smrtelná nehoda - Jak informoval zpravodajský server www.novinky.cz na trati 212 mezi stanicemi Ledečko a Sázava došlo ke střetu osobního vlaku s člověkem, který byl na místě mrtvý. Doprava na trati byla přerušena. Dá se předpokládat, že se jednalo o Os 9200.

zdroj: www.novinky.cz

755.002 + 755.001 + vozy Faccs u Jenče 755.002+001 v Kladně755.001 + 002 - Dne 18. července 2005 vyrazilo dvojče lokomotiv nové řady 755 (002 + 001) na svoji první jízdu s ucelenkou vápence z Nučic do Kadaně s vozy Faccs (dříve Sas) - vlak 65780. Bohužel malý technický problém na 755 001 způsobil nejdříve zpožděný odjezd z Hostivice a následně následovalo odstavení "sedmsetpadesátpětek" již na Kladně do depa. Vlak byl dále tažen dvojicí zamračených.
Na snímku vlevo je vlak Pn 65780 poblíž Jenče, foto Radim Říha (Saxi),
Na snímku vpravo jsou odstupující lokomotivy v Kladně, foto R. Sádovský.

18.7.2005 - 22:27 - Fiasko projektu IC4 u DSB

Již v roce 1998 byly připraveny veškeré náležitosti ke zlepšení dopravní nabídky Dánských státních drah (DSB). Základ tvořily nové vysokorychlostní jednotky typu IC4. Nyní se zdá, že koncept DSB skončí fiaskem a ztrátou ve výši 5 miliard dánských korun. DSB informovaly ministra dopravy F. Hansena, že se uvedení nových jendotek do provozu značně opozdí (odhaduje se rok 2008). Tyto dieselové jednotky s nejvyšší rychlostí 200km/h vyrábí italská firma Ansaldobreda. První vlak IC4 dorazil do Dánska před 2 lety. Po dvou letech testů a vylepšování nepřevzaly DSB jedinou jednotku. 17.7.2005 se začaly ozývat hlasy o sankcionování DSB. Vedle vlaků IC4 byly objednány také jednotky IC2 pro regionální provoz, které též nejsou použitelné. Odborníci také poukazovali na to, že pro vysokorychlostní provoz nejsou vhodné dieselové jednotky a doporučili pokračování v elektrifikaci dánských tratí. Všude v Evropě totiž dominuje ve vysokorychlostní přepravě elektrický pohon, který je ekologický a produkuje méně hluku a splodin.

Praha - Doplněno 19.7.2005 10.30, 20.7. 14h - Dne 18.7. v 19.50 došlo v Praze-Uhříněvsi při odjezdu vlaku 54120 (Praha-Uhříněves - Lípa nad Dřevnicí) k vykolejení šestého vozu od konce vlaku (vůz Sggrs ČD-pronájem Metrans-ložený kontejnerem). O nehodě informoval strojvedoucího až výpravčí prostřednictvím vysílačky, do té doby souprava ujela poměrně velký kus (až k zastávce Praha-Horní Měcholupy), kvůli tomu se předpokládá i poškození svršku ve II. TK mezi Uhříněvsí a zastávkou Měcholupy.
Trať Praha-Hostivař - Praha-Uhříněves byla proto neprůjezdná. II.TK byla zprovozněna v půl druhé ráno a ihned začaly jezdit zpožděné nákladní vlaky. V půl čtvrté byla zprovozněna i 1.TK a vlaky začaly jezdit téměř normálně.
Téměř, protože v Praze Uhříněvsi je možná jízda pouze z 1.TK na 1.staniční kolej a z 2. a 4.staniční na 2.TK. Vlaky pro Metrans přijedou na 1.TK a ihned jsou vytaženy na říčanské zhlaví a nasunuty do liché kol. skupiny (3., 5., 7. kolej), kde probíhá jejich odbavení. S odjezdy se nakládá obdobně.
Na místě zasahovala i "porodní bába" , což je nehodový vlak ve složení 752.001 + 3 vozy nehod. vlaku + 742.257 (příjezd do Hostivaře ve 21 hodin).
Do trati nejprve vyjela na průzkum lokomotiva 752.001 (v půl desáté), po jejím návratu jela na 1.TK MUVka. Po několika minutách byla stažena nepoškozená část vlaku 54120 do Hostivaře a pro vykolejený vůz jela "porodní bába". Ta stahla zbytek soupravy do Hostivaře a s poškozeným vozem odjela sníženou rychlostí do Libně.
Vlak 54120 odjel do Lípy v půl druhé ráno a krátce poté byl obnoven provoz po II.TK. V tu dobu ještě traťovka provizorně opravovala výhybky tak, aby se dalo jezdit alespoň z 1.TK na 1.st. kolej. To se jim podařilo a v půl čtvrté odjel první vlak po správné koleji do Uhříněvsi.

A jaký byl dopad na osobní dopravu? V Praze Uhříněvsi uvázl jako první vlak 9168 a později 9170 a R646,... v Praze-Hostivaři vlaky 9175, 9177,.... Náhradní autobusová doprava byla zavedena v úseku Praha Hostivař - Praha Uhříněves, zajišťoval ji DP hl.m. Prahy dvěma autobusy, které občas nestíhaly a tak se vracely. Jízdní doba vlaku Praha-Hostivař - Uhříněves je cca 7 minut, ale autobus tento úsek ujel za nějakých 15 - 20 minut, proto vlaky nabírakly zpoždění v řádu desítek minut.
Vlaky R 646, Sp 1839, R648, 1838, 1831 byly zrušeny v úseku Uhříněves - hl.n. a opačně a nahrazeny osobními vlaky, které jely zanedlouho po nich. V Praze Uhříněvsi byly realizovány obraty R 646/Sp1839, 1838/1831, souprava R 648 jela po zprovoznění prázdná čekat na obrat na R 649.

V současné době se jezdí po 1. i 2. traťové koleji s tím, že v 2.TK je mezi zastávkou Měcholupy a Uhříněvsí snížena rychlost na 50 km/h (v noci nebylo možné zjistit poškození svršku, proto toto opatření).
Podle prvotních zpráv došlo k vykolejení na výhybce 27 - jízda po hrotu-jedna náprava se za srdcovkou dostala jinam, než měla a poté již vypadlá poškodila výhybky 28 a 29 (spojka mezi 1. a 2. kolejí).
Vliv na osobní dopravu je nyní již minimální.

V poledne 19.7.2005 měl být provoz obnoven v plném rozsahu bez omezení.

« Novější zprávy | 1 ... 424 425 426 427 428 ... 506 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 04:53
zapadá v 21:15