Středočeský kraj - V pátek 21.10. bylo možné se na středočeských tratích setkat se zajímavým spolucestujícím. Hejtman Středočekého kraje Ing. Petr Bendl se rozhodl osobně přezkoumat situaci na tratích, na nichž by měla být od letošního prosince zastavena osobní doprava. Hejtman se vydal vlakem z Nučic do Rudné a z Čisovic do Nové Vsi pod Pleší. Důvodem této "poznávací" cesty bylo především velké množství protestů, kterými byl KÚ doslova zavalen po zveřejnění informace o zastavení dopravy. Ze slov hejtmana Bendla cituji: "Přesvědčil jsem se, že na tratích Vrané nad Vltavou - Dobříš i Beroun - Rudná - Praha rozhodně nejezdí prázdné soupravy. Navrhnu proto v pondělí 24.10. na jednání zastupitelstva, aby se původní rozhodnutí přehodnotilo. Odboru dopravy dáme za úkol, aby s Českými drahami připravil návrh, jak osobní dopravu na některých tratích zachovat a provozovat ji hospodárněji." Podle hejmana by se podobně měly prověřit ještě tratě Louny - Rakovník a Vraňany - Straškov. Ing. Bendl chce též jednat s primátorem hl m. Prahy Pavlem Bémem o finanční účasti hlavního města, protože některé spoje využívají z velké části právě Pražané.
Noutonice - Dnes krátce před polednem došlo k vznícení stroje 751.065 z PJ Kralupy n. Vlt. mezi žst. Noutonice a zastávkou Kováry. Lokomotiva právě vezla prázdné cisternové vozy z ruzyňského letiště coby vlak Pn 65598/9.
Karlovy Vary - Mariánské Lázně - Pokud 15.listopadu potvrdí zastupitelstvo Karlovarského kraje rozhodnutí rady, přijdou České dráhy o provozování osobní drážní dopravy na trati Karlovy Vary - Mariánské Lázně.
Rada kraje tak rozhodla na základě výběrového řízení, které vyhlásila.
Do soutěže se přihlásily společnosti České dráhy, Viamont a Railtrans. Hlavním měřítkem pro výběr dopravce se stala cena za vlakový kilometr. České dráhy nabídly cenu 80,40Kč, Viamont 64,60Kč a Railtrans 84,20Kč. Rada kraje vybrala společnost Viamont. Za necelých 400 000 vlakokilometrů za rok zaplatí kraj přes 25 milionů. Ročně tak ušetří kolem šesti milionů korun.
Společnost Viamont kromě nižší ceny nabídla modernější vlaky - Regiosprintery, které si pronajímá na trať Kraslice - Sokolov (některé spoje zajíždějí až do Karlových Varů) od společnosti Vogtlandbahn.
České dráhy plánovaly, že na trať nasadí rekonstruovanou řadu 814-914.
Pokud zastupitelstvo rozhodnutí rady schválí, začne Viamont provozovat osobní dopravu od 1.ledna 2006 podle jízdních řádů, které si dohodl Viamont s krajem. Otázkou zůstává, za jaké ceny bude Viamont jezdit.
Od 11.12.2005 do 31.12.2005 budou dopravu zajišťovat ještě České dráhy.
Hejtman Karlovarského kraje zdůraznil, že pokud chtějí České dráhy dotaci na provoz osobních a spěšných vlaků od 1.1.2006, chce kraj ekonomický rozbor nákladů na jednoho cestujícího. Dle hejtmana je toto požadavek i jiných krajů. Uvidíme, jak se k tomu České dráhy postaví.
Lovosice-Duisburg - Vzhledem k neustále se zvyšujícímu počtu kamionů na českých silnicích schválila Vláda ČR návrh na znovuzavedení kombinované přepravy kamionů po železnici.
Od 6.října 2005 proto byla obnovena pravidelná linka kombinované dopravy s názvem Bohemia express, tentokrát ale nedoprovázené - mezi severočeskými Lovosicemi a německým Duisburgem.
Bohemia express přepravuje kontejnery, výměnné návěsy a sedlové návěsy. Podobná služba ulehčující situaci mezinárodním dopravcům již v minulosti fungovala - RoLa (přeprava návěsů i s tahači), vstupem ČR do EU se ale kamiony z vlaku přesunuly na silnice a vlak jezdil téměř prázdný.
Operátory této nedoprovázené kombinované dopravy jsou společnosti Bohemiakombi, která provozovala známou RoLu a Kombiverkehr.
Tentokát projekt zaštituje Ministerstvo dopravy ČR. V období let 2006 - 2010 poskytne potřebné finance (cca 1,6 mld CZK) a poté by měl být provoz linky přejít do soukromých rukou. Hlavním cílem obnovení transportu kontejnerů je zvýšení konkurenceschopnosti kombinované dopravy a posílení jejího podílu na přepravním trhu u nás a dále pak převedení části objemu přepravovaného zboží ze silnic na železnici - dopravu, která je šetrnější k životnímu prostředí.
Zdroj : Svět motorů č.43/2005
Varšava - Ministerstvo infrastruktury Polské republiky schválilo 18.10.2005 žádost o dotaci z Fondu regionálního rozvoje EU na modernizaci železniční tratě z Vratislavi a Poznaně přes Lodž do Varšavy, se kterou se počítá v Národním rozvojovém plánu pro léta 2007-2013. Plán počítá s tím, že by měla být trať vybudována na rychlost 300 km/h. Jízdní doby by v uvedených úsecích měly trvat:
Lodž - Varšava = 45 min.
Vratislav - Varšava = 1 hod. 40 min.
Poznaň - Varšava = 1 hod. 35 min.Předpokládáné náklady na stavbu tratě se odhadují na 3 mld.€. V současné době trvá cesta z Vratislavi do Varšavy 5 - 6 hodin.
Zbiroh - Dnes v 15:30 přejel a usmrtil rychlík R704 ve Zbirohu na Rokycansku muže. Muž se údajně na poslední chvíli vrhl pod vlak a strojvedoucí už nedokázal srážce zabránit.
Vlak jedoucí z Břeclavi a Prahy do Plzně a Chebu získal kvůli nehodě zpoždění 80 minut, do Chebu pak dojel se zpožděním 94 minut.
Zdroj : Novinky.cz , Babitron - Zpoždění vlaků
Jindřichův Hradec - Od 10.10. do 26.10.2005 probíhá rozsáhlá výluka trati v úseku Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Jejím cílem je rekonstrukce a obnova železničního svršku. Na několika úsecích je použit původní kolejový tvar XXIVa, který se podařilo získat ze zrušené Thörlerbahn v Rakousku, zbytek je rekonstruován se svrškem S49 a pouze na něm se předpokládá zvýšení rychlosti. Všechny vlaky jsou odřeknuty v celém úseku trati a jsou nahrazeny NAD. Na vyloučené koleji probíhají zkoušky podbíječky Beaver 79-800W, která byla přerozchodována na 760 mm. Kromě rekonstrukce trati zde vznikne i nástupiště nové zastávky Jindřiš zastávka ležící v km 6, která bude aktivována od změny GVD.
Bratislava - Od 6.3.2005 probíhala rozsáhlá výluka v úseku Bratislava - Nové Mesto nad Váhom. První etapa rekonstrukce měla trvat až do 11.12.2005, kdy začne platit nový jízdní řád. Vzhledem k tomu, že stihl dodavatel a realizátor dokončit stavbu rychleji, přistupují ŽSSK a ŽSR od úterý 1.11.2005 k následujícím změnám ve vedení některých vlaků dálkové dopravy, jejichž jízdní doba se zkrátí v průměru o 30 minut.
Vlaky InterCity
Všechny vlaky kategorie IC na trase Vídeň - Bratislava - Košice budou vedeny přes Trnavu (dosud přes Galantu), vlaky IC 500/501 a 404/405 budou v Trnavě zastavovat i pro výstup a nástup cestujících. Z tohoto důvodu se ruší zastavování v žst. Leopoldov.
Rychlíky
Mění se příjezdy a odjezdy následujících vlaků: R 332/333 Goral, R 721 Bojnice, R 609/610 Spišan, R 722/723 Vtáčnik, R 613 Zemplín, R 700 Polom, R 702 Turiec, R 600 Váh, R 1500, R 604 Dargov, R 704 Dubeň a R 1504 Šarišan
Osobní a spěšné vlaky
Uvedené změny se netýkají této kategorie.
Za chybu v datu 1.11. se omlouváme.
21.10.2005 - 6:47 - V Řecku vykolejil vlak, zraněno 18 lidí
Řecko - Ve čtvrtek u Soluně na severu Řecka vykolejil vlak jedoucí ze severovýchodního města Alexandroupilos do Atén. Po nehodě vzplanul malý požár, bylo zraněno 18 lidí, včetně osmnáctiměsíčního dítěte. Podle mluvčího vlády byla příčinou nehody nepřiměřená rychlost vlaku.
Zdroj : iDnes.cz , Novinky.cz
20.10.2005 - 11:41 - Trať Karlovy Vary - Mariánské Lázně bude pravděpodobně provozovat jiný dopravce
Karlovy Vary - Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. července 2005 schválila vypsání poptávkového řízení na zajištění železniční dopravní obslužnosti na trati č. 149 Karlovy Vary - Mariánské Lázně a zpět na období 2006 až 2010.
Do soutěže se přihlásili kromě Českých drah další dva dopravci. Jedná se o společnost Viamont, a.s. a Railtrans Sokolov, s.r.o. Vítězem by se tak mohla stát společnost Viamont, která je nejlevnější. Kraj o budoucím dopravci by měl rozhodnout během listopadu 2005.
Společnost Viamont, a.s. zde plánuje nasazení motorových jednotek RegioSprinter společnosti Vogtlandbahn GmbH, které již provozuje na tratích Sokolov - Kraslice a Sokolov - Karlovy Vary d.n.
České dráhy, a.s. zde chtějí provozovat nové motorové jednotky Regionova ř. 814-914, přestavované z původních motorových a vlečných vozů 810/010 společností Pars nova.
Společnost Railtrans Sokolov, s.r.o. je známa z osobní dopravy na trati Zittau - Hrádek nad Nisou - Liberec, kde provozuje ve spolupráci se společností SBE (Sächsisch-Böhmische Eisenbahn / Sasko-Česká dráha) německé motorové vozy VT 98 (u nás řada 815). Pro trať č.149 nabídla soupravu Desiro.
Článek na webu Karlovarského kraje :
Poptávkové řízení na zajištění dopravní obslužnosti na železniční trati vedoucí z Karlových Varů do Mariánských Lázní
Článek na webu Ministerstva dopravy :
Kdo bude provozovat dopravu na trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary?
20.10.2005 - 11:26 - Stávka u italských drah
Itálie / FS - Zaměstnanci italských státních drah (FS) budou v pátek 21. října stávkovat. Stávka má proběhnout od 6 do 21 hodin.
Berlin - Se zvýšením cen DB od poloviny prosince bude cestování s touto společností až o 90% dražší, toto uvádí skupina „Warentest“ v jejich časopisu Test. V extrémním případě zaplatí malá skupina 5 osob, z toho jedna vlastní BahnCard50, za cestu ve vlaku ICE z Hamburku do Berlína a zpět v budoucnu 522 € místo dosavadních 275 €. Důvodem je odstranění slevy „Mitfahrer“ pro doprovodnou osobu vlastníka BahnCard. Spolucestující dnes platí pouze 50% ceny. V automobilu od DB-Carsharing stojí cesta z Hamburku s 48 hodinovým pobytem v Berlíně 180 €.
DB - Deutsche Bahn chce na podzim na trh uvést novou nabídku „Herbst-Spezial“. Jízdenky jsou nabízeny ve třech cenových relacích, za 29, 39 a 49 €. Ceny platí pro jednoduchou jízdenku ve 2. třídě vlaku ICE (vnitroněmecké tratě) v období od 4. listopadu do 10. prosince. Zakoupení je možné přes internet nebo v automatu. Jízdenku je nutné zakoupit nejméně tři dny před odjezdem. Poprvé je zvýhodnění také cestování skupin: při cestě až 4 spolucestujících zaplatí každý 19 €.
Berlin - Zástupci zaměstnanců z celé Evropy se schází od včerejška (úterý 18.10.) v německém Kolínu nad Rýnem. Hlavním tématem jsou pracovní podmínky, které budou projednávány na celoevropské úrovni. Jedním z bodů diskuse bude také evropský „řidičský“ průkaz a certifikace vlakového personálu. Dalším tématem bude bezpečnost a pracovní doba. Akci pořádají německé železniční odbory (TRANSNET).
Köln/Rhein - Podle zprávy stanice „WDR“ se v příštím roce nepočítá se zastávkou mnohých spojů ve stanici Köln/Bonn Flughafen ve směru do jižního Německa a Švýcarska. Důvodem je dle DB nízká poptávka, ze stejného důvodu byla vyřazena i stanice lázeňského městečka Bad Oeynhausen (ve všední dny pro vlaky IC). Naproti tomu bude zavedeno nové spojení mezi Köln/R a Stuttgartem se zastávkou v Mannheimu (ICE-Sprinter). Kvůli velké poptávce začnou rychlovlaky ICE také zastavovat ve stanici Siegburg. A původní vlak pro manažery (Metropolitan) bude mezi Kolínem nad Rýnem a Berlínem jako IC.
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage












